українська мова 5 клас

Вправа 448

Умова:

1. Прочитайте текст. Запишіть за зразком, які групи загальновживаної лексики є в цьому тексті.
Зразок. Назви будівель та їх частин: сіни, хлів, стріха, повітка. Назви частин тіла: руки, ... . Назви рослин: огірки, ... . Назви дій та станів: вийти, ... .
До чого ж гарно й весело було в нашому городі! Ото як вийти із сіней і подивитися навколо - геть-чисто все зелене та буйне. А сад було як зацвіте весною! А що робилося на початку літа - огірки цвітуть, гарбузи цвітуть, картопля цвіте. Цвіте малина, смородина, тютюн, квасоля. А соняшника, а маку, буряків, лободи, кропу, моркви! Чого тільки не насадить наша невгамовна мати.
- Нічого у світі так я не люблю, як саджати що-небудь у землю, щоб проізростало. Коли вилізає із землі всяка рослиноч-ка, ото мені радість, - любила проказувати вона.
Город до того переповнявсь рослинами, що десь серед літа вони вже не вміщалися в ньому. Вони лізли одна на одну, перепліталися, душилися, дерлися на хлів, на стріху, повзли на тин, а гарбузи звисали з тину прямо на вулицю.
А малини - червоної, білої! А вишень, а груш солодких, було як наїсися, - цілий день живіт як бубон.
І росло ще, пригадую, багато тютюну, у якому ми, маленькі, ходили, мов у лісі, у якому пізнали перші мозолі на дитячих руках (За О. Довженком).
2. Випишіть дієслова, що вживаються в переносному значенні.

 

ГДЗ відповідь:

1. Назви будівель та їх частин: сіни, хлів, стріха, повітка, тин. Назви частин тіла: руки, живіт. Назви рослин: огірки, малина, смородина, тютюн, квасоля, соняшники, мак, буряк, лобода, кроп, морква, гарбузи, картопля, гарбузи, вишні, груші. Назви дій та станів: вийти, подивитися, зацвіте, цвітуть, було, не вміщалися, робилося, насадить, саджати, проізростало, вилізає, любила, проказувати, лізли, перепліталися, душилися, дерлися, повзли, звисали, ходили, пізнали. 2. Вилізає, лізли, перепліталися, душилися, дерлися, повзли.