Єрмоленко українська мова 5 клас

(підручник за новою програмою 2018 року)

Вправа 571

571

Умова:


Відповідь:

571


Правила до параграфу

"Письмовий художній твір-опис предмета (тварини) з використанням слів із суфіксами та префіксами, що надають тексту емоційного забарвлення й виразності. Аналіз твору-опису"


Вправа 571

Умова:

1. Прочитайте текст. На баштані
На баштані
Ховрашок кинув колосок у нірку й сухо свиснув. У цю мить згори щось загрозливо зашурхотіло, і я побачив, як на мене котиться, аж підскакує, щось кругле й жовте. Я відскочив убік, як оте кругле й жовте вдарилося біля мене об камінь і розлетілося на друзки... Тихо, повільно й тепло запахло динею. Друга диня, більша та ще жовтіша,
прошмиготіла повз мене згори і, оббігаючи каміння, шипшину й будяки, шубовснула в річку! Мені стало цікаво: хто ж це все-таки жбурляється з поля динями?
Я зупинився й прислухався: з баштану чулося якесь цямкання, жування та шамкотіння. То оси гризли кавуни... Лисиця вгризти його, круглого, не може, а шукає вже репнутого чи розбитого. Оси ж усім своїм кодлом накидаються, прогризають кавунову шкірку з ходу і з бойовою на крилах піснею вгризаються в нього - тільки держи! Своїми залізними щелепами оси гризуть, як крокодили. Буває, у кавуні вони і ночують - лягають на зернятах спати, щоб вдосвіта, коли ще ні світ ні зоря, усе починати спочатку... Якось розповідав мені один сторож: уночі на баштан прибігла лисиця. Побігала-попіукала, бачить: лежить надгризений кавун. Лисиця - до нього і з розгону в ту дірку свій писок тільки - тиць! А там ще звечора ночували оси. Вона прямо тим писком в оси! Ото було плачу! І плачу, і крику, і зойку... (За М. Вінграновським).
2. До якого стилю належить текст «На баштані»?
3. Усно перекажіть текст за планом.
1. Котяться дині.
2. Дивні звуки.
3. Оси та лисиця.

 

ГДЗ відповідь:

2. Текст «На баштані» належить до художнього стилю. 3. Я почув загрозливий звук і побачив, що на мене котиться жовтий і круглий предмет. Це була диня. Вона вдарилась об каміння й розбилася. Я відчув приємний запах. І тут біля мене прокотилася друга диня і з розгону впала в річку. Мене зацікавило: хто це динями кидається?
Я прислухався і почув звуки, схожі на жування та шамкотіння. Це оси гризли кавун. Я здивувався, бо навіть лисиця його розгризти сама не може. А от оси всі разом накидаються і прогризають кавун. І навіть ночують у ньому, щоб зранку наїстися знову. Сторож розповідав історію про те, як лисиця прибігла на баштан кавуна поїсти. Знайшла надщерблений і посмакувати його ткнулась. А там оси спали. Сторож казав, що крику й плачу, зойку багато тоді було...