українська мова 6 клас

Вправа 139

 

Умова:

Прочитайте текст. Випишіть із нього прислів'я та приказки.
Не раз я чула від своєї бабусі про те. що усна народна творчість - скарбничка мудрості. А прислів'я і приказки в ній яскраво виблискують дотепністю та гумором. У різних життєвих ситуаціях .люди кажуть: «Сім разів відміряй, а один раз відріж». «Як корова язиком злизала». «Дарованому коневі в зуби не дивляться». «Рання пташка дзьобик чистить, а пізня очиці жмурить*.
Ці невеличкі за обсягом, але дуже влучні вислови вчать нас бути чесними, сміливими, поважати старших. З приказок і прислів'їв дізнаємося і про добрі, і про погані риси людини. Наприклад: «-Причепився, мов реп'ях до кожуха». Це про настирливу людину. Адже важко відчепити реп'ях від овечого хутра.
Дуже цікаві вислови дійшли до нас із народного календаря. Наші предки спостерігали прикмети, за якими передбачували погоду, й обов'язково пов'язували це зі святами: «Варвара ночі урвала, а дні приточила». Це означає, що ночі стали коротші, а дні довші. Далі: «-Прийшов Спас, держи рукавиці про запас». Це розуміють так. що після Спаса треба чекати холодних днів (3 учнівського твору).

 

Відповідь:

1. Прислів'я: 1. Шаровари сині, а ще дома двоє в скрині. 2. Варвара ночі урвала, а дні приточила. 3. Прийшов Спас, держи рукавиці про запас.
Приказки: 1. Козак з бідою, як риба з водою. 2. Який пан, такий жупан. 3. Причепився, мов реп'ях до кожуха. 4. В огонь і воду. 5. Підкласти хмизу у вогонь. 6. Як води в рот набрати. 2. Українські прислів'я та приказки - це перлини народної мудрості, що роблять нашу мову яскравою та виразною.