українська мова 6 клас

Вправа 53

 

Умова:

1. Прочитайте текст за ролями. Визначте, до якого стилю и типу висловлювання він належить.
6-А сьогодні пише iвip. У класі тихо. Хлопчики и дівчатка схилилися над зошитами, лише чутно, як за вікном шелестять берізки та раз у раз посвистуютъ пташки. Вересень. Про що ж пишуть учні?..
Артем Компанієць: «Я став сильний. Раніше жодного разу не міг віджатися від підлоги, а тепер уже десять paзів можу. Ми з татом щодня влітку ранкову гімнастику робили i я ходив на спортивний майданчик. I бігаю краще. У дворі мене лише Віталька обганяє».
Люда Коваленко: «Чого навчалася, згадати не можу. А бачила багато. Була в музеї. Там piзнi старовинні вази, прикраси, ножі и шаблі. I ще там була виставка маленьких виробів, не знаю, як їx назвати. Просто оком дивишся - якась крапочка. А глянеш у збільнувальне скло - там малесенький замочок iз ключиком, рисове зернятко з написаним на ньому віршем, молоточок, як крихітка, а до нього ще й гвіздочки. Такі малесенькі, що просто не знаю, як i сказати».
Сергій Скорняков: - Цього літая вперше літав у літаку на Чорне море. Здорово! Згори все незвичайне. Річка, як стрічка, а озера, наче бантики. Будинки менші від сірникових коробочок. Дуже цікаво летіти в хмарах. Тоді здається, що літак лель-лель суне вперед по пухкому снігу».
Юля Боднар: «Hіде далеко не була. Жила в бібуci, ходила в ліc, на piчкy. Мама купила насіння айстр, i я посіяла їx - у горщечки i в зеллю. Усе літо квіточки змагалися - хто з них раніше зацвіте. Перемогли ті, що росли в землі. I стебла в них сильниші, i квіти пишниші. А так, літо як літо. Гуляла...»
Таня Майстренко: «Відпочивала з татом i мамою. Таке диво! Пальми, море. Вивчала два нових танці та сто англійських cлів. Дуже скучила за школою...»
Учителька. Марія Яківна, ходить між партами, дивиться. Відпочили, набралися сил її пустуни. Це добре (За О. Єфимовим).
2. Перетворвть текст вправи на діалог між кількома учнями(5-6 релік). Запишіть його, звертаючи увагу на вживання вигуків, окличних і питальних речень.
3. Поміркуйте, чи змінилися мовний стиль i тип висловлювання після перетворення тексту. Як саме?

 

Відповідь:

1. Художній стиль. Тип висловлювання: розповідь з елементами роздуму.
3. Розмовний стиль. Тип висловлювання - роздум.