ГДЗ домашня українська мова 6 клас Глазова

Вправа 93

Умова:

Прочитайте. Визначте тему та головну думку тексту.
Вуйко й дівчинка
Гори розбігалися на всі боки, як овеча отара. Вони були схожі на застиглі хвилі кам'яного моря, а річка - на бурхливу душу гір. До шуму річки прислухався вуйко. Було задушливо, і бурий подався до води. Він уже проминув глибоке урвище, коли його увагу привернули незвичайні звуки, що долинали звідти. Ведмідь ступив до урвища, витягнув шию і подивився вниз.
На кам'яній приступці сиділа дівчинка. Вона плакала, і саме її схлипування привернуло увагу ведмедя. Дівчинка побачила над собою вуйкову голову, звелася на ноги й злякано втупилась у його очі. Так вони дивилися одне на одного і не могли дійти тями. Бурого заспокоїло те, що дівчинка застигла непорушно, вона не збиралася нападати. Дівчинка побачила в очах вуйка розгублений вираз і похоробрішала.
- Я тут хотіла зірвати чічку, оступилася і впала, - сказала вона вуйкові. - Ледь не звалилася долі.
Вуйко ступив до дівчинки, обхопив Ті лапами. Дівчинка міцно заплющила очі. Вона розплющила повіки тільки тоді, коли відчула, що вже стоїть на твердому. Дівчинка озирнулася й зрозуміла, що вуйко виніс її з урвища. Велике волохате тіло вже погойдувалося між смереками. Вуйко навіть не озирнувся. Дівчинка пішла плаєм на полонину. Коли вибралася на вершину, озирнулася й побачила навколо застиглі хвилі кам'яного моря.
За Є. Гуцалом
- Визначте вжиті в тексті діалектні слова, з'ясуйте значення кожного.
Випишіть їх.
- Назвіть почуття, які переживала дівчинка, зустрівшись із ведмедем.
Уявіть, що вам доручили написати сценарій мультфільму «Маша і Ведмідь
у Карпатських горах». Про які пригоди в такому мультфільмі йшлося б?
Розкажіть про це, використовуючи виписані діалектні слова.

 

ГДЗ відповідь:

Діалектні слова: вуйко, чічку, плаєм, полонину. Вуйко - дядько по матері, брат матері; про старшого за віком чоловіка; чічка - квітка; плай - стежка в горах; полонина - безліса ділянка верхнього поясу Українських Карпатах, яка використовується для пасовиська та сінокосу.
*Маша і Ведмідь у Карпатських горах
Вайлуватий Мишко простує плаєм, як справжній вуйко: неквапом, повільно, оглядаючи довкола розкішні смереки. Маші не терпиться щось таке утнути, щоб було весело. Швидко побігла наперед, обігнавши Мишка, забралася на маленьку яворину у своїй яскравій хустинці й причаїлася. Чекає, коли ж підійде Ведмідь. А той поглянув на деревце і розгубився:
- Такого ще не видів, щоб на яворині та чічка виросла. Нумо я її зірву! Тільки-но простягнув руку, як Маша опинилася а його лапі:
- Це ж я - Маша! А ти - як той неповоротний вуйко, що його й черепаха обжене!