українська мова 6 клас

Вправа 53

Умова:

І. Укладіть словничок із якнайбільшої кількості слів, що є назвами старовинних речей домашнього вжитку. З'ясуйте, де й коли ці речі використовувалися.
II. Поміркуйте, за якої умови слова Інтернет, комп'ютер, банкомат можуть стати історизмами. А чи можуть вони стати архаїзмами?ГДЗ відповідь:

1. Качалка й рубель- пристосування для прасування білизна, застосовувалося до другої половини XX століття, до масового розповсюдження праски; скриня - короб для збереження одягу чи зерна; вагани - прямокутна оцинкована ванна для прання й купання; примус, керогаз - прилад для приготування їжі, в якому для горіння використовувався гас (керосин); мисник-дерев'яна чи глиняна миска для їжи; гасова лампа - лампа для освітлювання приміщення, в якій для горіння використовувався гас (керосин); шаплик-дерев'яна кругла невисока ємність на зразок бочки з ручками з боків; ночви - корито, видовбане з суцільного дерева, застосовувалося для прання й купання; діжка - дерев'яна бочка для засолу овочів, зберігання води; цеберко - маленьке відро; цебро - велике відро; ослів - лава для сидіння; макітра - керамічний посуд для зберігання їжі; жупан - чоловічій верхній одяг; бурнус - жіночий верхній одяг; глек - глиняний посуд для рідини; рогач - пристосування, щоб витягати горщики з печі, або ставити; діжа - ємкість для тіста.
II. Слова Інтернет, комп'ютер, банкомат можуть стати історизмами в майбутньому, якщо в результаті технічного прогресу люди не використовуватимуть Інтернет, комп'ютер, банкомат. Архаїзмами ці слова можуть стати у разі появи нових слів на позначення зазначених явищ і предметів.