Есе з теми: У слові закарбована мудрість народу

Численні приказки та прислів’я, щирі побажання та привітання, скоромовки, лічилки, загадки, каламбури – це справжні шедеври народної думки та слова. І той, хто хоч раз порине в цей дивовижний світ, відкриє для себе чимало не лише дуже цікавого, але й повчального.
Я завжди дивуюся, як моя бабуся дуже влучними словами може охарактеризувати цілу гаму почуттів, що виникають у різних життєвих ситуаціях, чи при спілкуванні з сусідами, з рідними.
Цікавим, самобутнім і мудрим постає наш народ у своїх звичаях та обрядах, проте не менш яскраво проявляється він і у своєму слові. «Слова ласкаві, та думки лукаві» – каже народне прислів’я. Навіть не потрібно напружуватися, щоб зрозуміти про яку хитру і улесливу людину йдеться, котра в очі говорить хороше, а справи робить погані. А про того, хто швидко орієнтується в обстановці, вміє дати чітку відповідь, кажуть: «За словом до кишені не лізе».
Іноді ми говоримо щось зайве, а потім жалкуємо про це. А народна мудрість і з цього приводу скаже: «Слово – не горобець, вилетить – не впіймаєш» або ж «Слово не стріла, а глибше ранить».
У народі завжди поважали тих, у кого слова не розходяться з ділом, хто вміє дотримуватися даного слова. Народна мудрість вчить не кидати слів на вітер: «Давши слово – держись, а не давши – кріпись». Є й інша приказка: «Краще не обіцяти, як слова не тримати».
Коштовності українського народу – прислів’я і приказки. По-перше, це звід правил, якими ми керуємося у повсякденному житті. По-друге, вони не констатують якийсь факт, а скоріше застерігають, засуджують, рекомендують. По-третє, вони не мають готового вирішення проблеми, а тільки поради і поштовх для роздумів.
Прислів’я і приказки цінні не лише через те, що в них ховається авторитет наших предків, а й тому, що вони зачіпають практично кожну ділянку життя пересічної людини, побуту, природи.
У прислів’ях є поради, що підійдуть усім – старим, молодим, дітям. І з будь-яких питань – праця, любов, добро і зло, правда і неправда, розум і неуцтво, здоров’я, родинні стосунки, гроші та інше.
Наприклад: «Посієш вчинок – пожнеш звичку, посієш звичку – пожнеш характер, посієш характер – пожнеш долю». Тобто твоя доля залежить від вчинків і якою вона буде залежить від тебе самого.
Або прислів’я, яке також мене дуже вразило: «Правдою весь світ зійдеш, а неправдою ані до порога», тобто завжди треба говорити тільки правду, якою б вона не була.
«Міцний, як мур», «Ліниві як мухи», «Життя, як у казці», «Довірливий, як пес», «Хитрий, як лис», – таких порівнянь є тисячі. Одне – два речення, а мудрості як у цілій книжці.
Короткі і влучні вислови є у кожної країни, але наш фольклор, мудрість українського народу – неповторна!