українська мова 5 клас

(підручник за новою програмою 2018 року)

Вправа 10

10

Умова:


Відповідь:

10


Правила до параграфу

"Значення мови в житті людини й суспільства. Українська мова - державна мова України"


(стара версія 2013)


Вправа 10

Умова:

1. Прочитайте уривок із вірша Д. Білоуса «Злитки золоті».
Чи ти задумувавсь, відкіль оті у нашій мові злитки золоті? Як намистини, диво калинове - частини мови!
Який співець, поет, який письменник уперше слово вигадав - іменник? Іменник! Він узяв собі на плечі велике діло - визначати речі, - ім'я, найменування і наймення. Робота. Біль. І радість. І натхнення.
Ну а візьмімо назву - дієслово, само підказує, що діє слово!
Ще й прикладу на нього не навів, а вже до півдесятка дієслів!
Прикметник дасть іменнику-предмету якусь його ознаку чи прикмету. Числівник може визначить тобі число речей, порядок при лічбі.
А поспитай звичайного займенника: «За кого він у мові?» За іменника! (Хоч може цей наш скромний посередник замінювать числівник і прикметник).
Прислівник звик, незмінний в мові, ознаки різні виражать при слові.
Сполучник каже: «Скромну роль я маю, але слова я в мові сполучаю».
І частка мовить: «Слово я службове, але людині чесно я служу. І, будьте певні, в інтересах мови і так, і ні, де треба, я скажу».
А вигук може пролунать, як дзвін, у мові, мабуть, найщиріпіий він!..
2. Назвіть за допомогою вірша відомі вам частини мови. Якої частини мови ви не дорахувались у вірші? Скільки всього частин мови? Наведіть приклади.

 

ГДЗ відповідь:

2. У вірші Д. Білоуса «Злитки золоті» згадуються іменник, дієслово, прикметник, числівник, займенник, прислівник, сполучник, частка, вигук. Не називається у вірші прийменник. Частин мови всього десять.
Іменники: шафа, мопед, телефон; прикметники: веселий, красива, огидне; займенники: я, ти, ви, він, вона, воно; числівники: п'ять, десять, сто; дієслова: танцювати, навчатись, усміхатись; прислівники: весело, гарно, швидко, вранці, далеко; частка: не; прийменники: на, від, до; сполучники: і, й, та; вигуки: ой, ох, ах, гей, вау.