українська мова 5 клас

 

Вправа 165

Прочитайте. Дайте відповідь на запитання: що спільного в домовлянні між собою тварин і спілкуванні людей? У чому головна відмінність між людською мовою та «мовою» тварин?
Сигнали для передавання інформації тварині твариною умовно називають «мовою» тварин. «Мова» звірів, птахів, комах складається з небагатьох «слів», якими передаються задоволення, страх, жах, лють, перехід у напад та інші емоційні стани.
Йдеться про сигнали звукові (щебет, свист, гарчання, шипіння), нюхові (наприклад, просочування своїм запахом квіток бджолою), рухових (настовбурчування пір'я, виляння хвостом) та ін.
«Мова» тварин уроджена, це не знаряддя пізнання і не діяльність мислення, а результат роботи органів чуттів.
Учитися такої «мови» тварині не доводиться. Якщо курча вилупилося в ізоляції, то й воно вже володіє «словниковим запасом», який слід мати курці або півневі.
Найчастіше ми чуємо «пташину розмову». Звуки можуть мати різне значення. У свійських гусей звуки «га-га-га» означають заклик іти швидше; «га-га-га-га-га-га» – «затримуємося тут»; коротке уривчасте ґелґотання – сигнал тривоги; розгнівані гуси сичать.
• Витлумачте значення словосполучення емоційний стан. Звіртеся зі Словничком юного мовознавця.
• Прослухайте запис співу солов'я, спробуйте почуте відтворити. Якою мірою це вам вдалося? Чому?
• Уявіть, що хтось із ваших знайомих раптом «затьохкав» пташиною «мовою», тобто спробував поспілкуватися звуками природи, а не людського мовлення. Чи зрозуміли б ви емоційний стан такого мовця (радість, піднесеність або розгубленість, сум)? Чи збагнули б ви зміст ним «сказаного», тобто його думки? Чому?

реклама