Глазова українська мова 6 клас

Вправа 74

Умова:

Прочитайте. Назвіть виставлені в експозиції музею речі, якими нині не користуються. Чи відоме вам призначення цих речей? Чи слід зберігати їх у музеї? Поясніть.
Коли Андрій піднявся широкими сходами на другий поверх, то побачив на відхилених дверях табличку: «Історико-краезнавчий музей ».
Зайшов. У протилежному кутку за прядками та ступами хтось розбирав якесь старезне причандалля. Зачувши кроки, чоловік одразу відклав справжнє допотопне мотовило.
- Хто там? Прошу, заходьте. Оце бережу нашу минувшину, Андрію... Випадково на мотовило натрапив у діда Коршака - буде ще один експонат. У нього є й жорна ручні, та поки що не дає...
Директор став показувати Андрієві музей. Були тут і давні рибальські пристрої, і плахти, і запаски, й очіпки, цілий ткацький верстат звідкілясь притягли...
За Олесем Гончаром
- Лексичні значення виділених слів з'ясуйте за Тлумачним словничком. Що означає вживана в словнику позначка заст.?
- Які старовинні речі ви бачили в музеї? Які старі речі зберігають ваші старші родичі? З якою метою?
- Що означає слово допотопний?

 

ГДЗ відповідь:

Прядка - домашній верстат, призначений для ручного прядіння, який приводиться в рух ножним або ручним приводом. Ступа - пристрій для лущення та подрібнення різних речовин (зерна, тютюну), неодмінним доповненням якого є товкач. Мотовило - знаряддя, яке пристосоване для змотування пряжі, шовку тощо.
Жорно - плескуватий (сплющений, стиснутий з боків або приплюс-нутий зверху) круглий камінь, призначений для лущення і розмелювання зерна та інших твердих предметів.
Плахта - жіночий одяг (спідниця); два зшитих до половини полотнища картатої тканини.
Запаска - жіночий одяг у вигляді шматка тканини певного розміру, що використовується замість спідниці для обгортання стану поверх сорочки; діал. фартух.
Очіпок - давній головний убір заміжньої жінки у формі шапочки з поздовжнім розрізом ззаду, який зашнуровують, стягуючи сховане під ним волосся.