українська мова 6 клас

 

Вправа 123

I. Прочитайте текст. Визначте його тип і стиль мовлення. Чим цікавий цей текст?
Водою не розлити
Ми з Дмитром дружимо ще з першого класу. Однолітки кажуть, що нас навіть водою не розіллєш. І хоча з Дмитром інколи каші не звариш, але я на це не зважаю.
Ось і минулої суботи ми домовилися піти ловити рибу. Я і черв'яків накопав, і вудочки приготував, а друг навіть за холодну воду не брався. О восьмій ранку ми мали зустрітися біля криниці, але Дмитро прийшов аж через пів години. Я лише розвів руками.
Риболовля виявилася вдалою, ми спіймали багато карасів. Після обіду почали насуватися дощові хмари, і ми, узявши ноги в руки, змушені були тікати додому. Злива наступала нам на п'яти, ми дуже промокли й змерзли так, що зуб на зуб не попадав. Але все одно були задоволені.

II. Випишіть фразеологізми та з'ясуйте їхнє лексичне значення за фразеологічним або тлумачним словником. Поясніть роль фразеологізмів у поданому тексті. Які з них увиразнюють риси людської вдачі?

Водою не розіллєш, каші не звариш, навіть за холодну воду, розвів руками, узявши ноги в руки, наступала нам на п'яти, зуб на зуб не попадав.
III. Який фразеологізм «заховався» на малюнку до тексту?
Водою не розлити.

реклама