Підпишись та отримуй 12 балів!


Заболотний українська мова 6 клас ГДЗ

Вправа 599

Умова:

I. Прочитайте текст. Визначте його тему й стиль мовлення. Які типи мовлення поєднано в тексті?
БУДИНОК У ЛІСІ
Погода почала псуватися. Низькі чорні хмари повзли подорожнім назустріч. Ударила сіра холодна злива. Жодної пташки не траплялося в дорозі стомленим мандрівникам. Це було поганою прикметою. Пташки ховаються перед затяжним нічним дощем.
Можна було б завернути до котроїсь із хат, але вони більше не траплялись. Юнак щільніше загорнувся в плащ та наказав візнику, щоб їхав швидше. Віз виїхав на лісову дорогу, яка невдовзі привела до ґанку якогось великого будинку...
У відповідь на грюкання двері відчинились. На порозі стояла невеличка бабуся з рогачем у руках.
Подорожні увійшли в передпокій. Струмені води збігали зі змоклого одягу на підлогу. Бабуся тільки головою похитала.
Вона показала йти за нею й відчинила двері. Юнак тихо зойкнув від подиву й захоплення.
Перед мандрівниками була велика вітальня. Стіни були неосяжно високими. Невеликі видовжені вікна були розташовані майже під стелею.
Важкі меблі біля стіни рипіли навіть у відповідь на кроки. У величезному каміні палали дрова, заливаючи вітальню тьмяним, миготливим світлом. Біля каміна стояв невеличкий столик і два крісла.
Королівським жестом бабуся вказала подорожнім на них і вийшла. Ті сіли й почали роздивлятися портрети, які поблискували на стінах (За Б. Короткевичем).
II. Знайдіть у тексті опис приміщення. Назвіть предмети вітальні, на яких автор зосереджує увагу читача, місце їх розташування та ознаки кожного з них. Як ви думаєте, чому портрети на стіні «поблискували»? Доведіть, що цей опис є художнім, а не науковим.
ІІІ. Користуючись словником, поясніть лексичне значення виділених слів. Доберіть синоніми до слів грюкати, подив, мандрівник.
IV. Колективно складіть складний план тексту. Прочитайте текст удруге і докладно перекажіть за цим планом (усно).

 

Відповідь ГДЗ українська мова:

І. Тема: Незвичайний будинок у лісі.
Стиль мовлення - художній. Тип мовлення поєднуються оповідання і опис.
II. Автор зосереджує увагу читача на високих стінах, важких меблях, величезному камені. Портрети поблискували, в сполохах полум'я каміна. Цей опис є художнім, тому що автор вдається до емоційного забарвлення: величному камені, тьмяним, миготливим світлом, неосяжно високими, невеликі видовжені.
III. Передпокій - приміщення, яке має безпосередні вихід на сходи, перше приміщення в будинку. Ґанок - зовнішня прибудова при вході до будівлі. Вітальня - спеціально умебльована кімната для прийому гостей, читання та інше. Грюкати - стучати, грохотити. Подив - здивування, захоплення. Мандрівник- подорожній.
IV. План тексту. І. Зміна погоди. II. Незвичайний будинок. 1. Господиня будинку. 2. Дивна вітальня. III. Очікування наодинці.