українська мова Заболотний ГДЗ

Вправа 617

Умова:

I. Прочитайте текст. Визначте його тему й основну думку, тип і стиль мовлення. Чому висохла річка?
ЛІХТАРНИК
Серед зелених луків і дрімучих лісів текла річка. Повновода, глибока, але тиха й ласкава. Багато віків несла вона свої чисті води. Рікою плавали човни й навіть маленькі кораблики.
Жив на березі ріки ліхтарник. Увечері сідав він у човен, плив на середину ріки, засвічував ліхтар. До світанку блимав посеред ріки вогник, показував дорогу мандрівникам. Лагідно хлюпались об берег хвилі - тішилась ріка: люблять її люди, й вона людям потрібна.
Та ось людям знадобилося багато дощок на столи й стільці. Вирубали вони ліси по берегах ріки. Здалося також людям, що зелені луки - це непотрібні розкоші. Зорали луки, посіяли кукурудзу. Виснажилися студені джерела, задихнулася від спраги ріка й померла. Кілька років на тому місці, де плавали човни й кораблики, весною дзюрчав струмок, а згодом і він засох. Перетворилося русло ріки на город. Про річку нагадував тільки стовп, до якого ліхтарник за звичкою щовесни прикріплював ліхтар.
Як тільки на землю сідали сутінки, старий ліхтарник ішов на капустяне поле й засвічував на стовпі ліхтар.
Маленький Сергійко і питає:
- Дідусю, навіщо ви засвічуєте ліхтар? Ріки ж давно немає.
- Щоб люди краще бачили свою дурість (В. Сухомлинський).
II. Доберіть синоніми до виділених слів.
III. Колективно складіть план прочитаного. Прочитайте текст удруге. Напишіть його докладний переказ, доповнивши описом берегів річки до того, як вона висохла.

 

Відповідь ГДЗ українська мова:

I. Тема тексту - перетворення повноводної річки на струмок і далі на місто. Основна думка. Люди повинні замислюватись над своїми діями, а чи не нашкодують вони довкіллю! Стиль мовлення -художній. Тип - оповідання.
II. Чисті - прозорі, незабруднені. Лагідно - ніжно, ласкаво. Тішилась - раділа, втішалась. Виснажилися - змарніли.
III. Багато століть несла свої чисті води серед лісів і луків тиха, та повноводна річка. Бігли лагідні прозорі води серед зелених берегів. Плавали нею човни і маленькі кораблики. З одного берега зеленіли соковитою травою луки, з іншого свіжою прохолодою дихав густий старий ліс. Подекуди дерева низько вклонялись до води, наче пили її.
Кожну ніч старий ліхтарик засвічував ліхтар на ставні посередині річки. Та вирубали ліси, зорали луки. І задихнулася від спраги ріка і померла. Висохли її прозорі води, перетворилося русло на місто. Залишився лише стовп з ліхтарем, який і досі нагадує людям про їхні вчинки.