українська мова 6 клас

Вправа 85

Умова:

I. Прочитайте текст. Визначте його тип і стиль мовлення. Чим цікавий цей текст?
ВОДОЮ НЕ РОЗЛИТИ
Ми з Дмитром товаришуємо ще з першого класу. Однолітки кажуть, що нас навіть водою не розіллєш. І хоча з Дмитром інколи каші не звариш, але я на це закриваю очі.
Ось і минулої суботи ми домовилися піти вудити рибу. Я і черв'яків накопав, і вудочки приготував, а товариш навіть за холодну воду не брався. О восьмій ранку ми мали зустрітися біля криниці, але Дмитро з'явився аж через півгодини. Я лише розвів руками.
Риболовля виявилася вдалою, ми спіймали багато карасів. Після обіду почали насуватися дощові хмари, і ми, взявши ноги в руки, змушені були тікати додому. Злива наступала нам на п'яти, ми дуже промокли і змерзли так, що зуб на зуб не попадав. Але все одно були задоволені (3 посібника).
II. Випишіть фразеологізми та з'ясуйте їхнє лексичне значення за фразеологічним або тлумачним словником. Поясніть роль фразеологізмів у поданому тексті. Які з них увиразнюють риси людської вдачі? III. Який фразеологізм «заховався» на малюнку до тексту?



Відповідь ГДЗ українська мова:

І. Текст належить до художнього стилю, тип висловлювання - розповідний. Цей текст цікавий тим, що в ньому вжито багато фразеологізмів.
II. Фразеологізми: водою не розіллєш (нерозлучні, дружні); каші не звариш (не домовишся, взаєморозуміння); закриваю очі (навмисне не помічаю чого-небудь); за холодну воду не брався (нічого не робити); розвів руками (виражати здивування); взявши ноги в руки (тікати); наступала нам на п'яти (наздоганяючи, переслідуючи); зуб на зуб не попадав (тремтить від холоду або з переляку).
У цьому тексті фразеологізми вжиті для увиразнення думок оповідача, його мова образна, емоційна, яскрава. Крім того, фразеологізми увиразнюють риси характеру Дмитра.
III. Водою не розіллєш.