гдз 10 клас українська мова Авраменко 2018 параграф 33-34 вправа 6

Протягом усієї Аральської експедиції та своєї флотської служби Тарас Шевченко, крім картографічних робіт, створив серію прекрасних акварелей із зображенням морських пейзажів, вишуканих сепій, офортів. По суті, він став першим українським художником-мариністом. І сьогодні вражає майстерність митця на невеличкому малюнку передати мінімальними засобами неосяжність панорами морського обрію, що збігається з небом, широчінь моря, прозорість повітря й поєднати їх із рельєфом узбережжя, особливостями природи.
Картина «Місячна ніч на Кос-Аралі» Т. Шевченко справляє незабутнє враження. Відчуваєш, неначе сам побував разом із великим поетом у експедиції, немов доторкнувся до незвіданого.
Уявіть собі: небо світлішає, хмари розступаються, місячне сяйво відбиває сяючу доріжку на водній поверхні. Море лагідне, спокійне, ні хвилечки. Тихо-тихо навкруги. Все спить. Навіть шхуни, й ті дрімають, поопускавши свої коси. «Треба відпочити, - думають рибацькі човни, - бо скоро ранок, прийдуть голо сливі люди, й знову доведеться виходити далеко в море на промисел». Піщана коса довгою смужкою врізалася в море. Навіть великі валуни, що причаїлися навкруги, і ті, здається, заснули. А ось і собака, що причалапав сюди оберігати скарб артілі. Він єдиний не дрімає, пес слідкує за місячним сяйвом, за шхунами, що розбрелися, немов стадо овець при поганому пастухові.
Грандіозна картина вражає своєю вивершеністю і досконалістю. Якась туга читається на полотні. Може, то нестерпне бажання побачити Батьківщину, відчути аромат української ночі, доторкнутися вустами до рідного джерела.