Параграф 16 вправа 2 гдз 11 клас хімія Савчин 2019

Параграф 16 вправа 2

 

Умова:

Охарактеризуйте алотропні модифікації:
а) Оксигену;
б) Сульфуру;
в) Фосфору;
г) Карбону.



Відповідь:

Алотропними модифікаціями Оксигену є кисень й озон, які здатні взаємоперетворюватись за певних умов. Це два гази: кисель - без запаху й кольору; озон - з характерним запахом свіжості; блакитного кольору. Кисень - добрий окисник, однак окисні властивості озону значно більші. Кисень забезпечує життєві процеси, озон - отруйний.
Алотропними модифікаціями Сульфуру є кристалічна та пластична сірка. Кристалічна сірка має дві форми: ромбічну й моноклінну. Ромбічна сірка - речовина лимонно-жовтого кольору, яка за температури 95,4-119,3°С перетворюється на моноклінну. Ромбічна сірка утворює кристали ромбічної форми, мококлінна - голчасті кристали. За подальшого нагрівання кристалічна сірка кипить і, якщо її вилити в холодну воду, вона перетворюється на пластичну. Це довгі ланцюги, які легко розтягуються.
Алотропні модифікації Фосфору: білий, червоний та чорний фосфор. У білого фосфору кристалічна гратка молекулярна, у червоного та чорного - атомна. Молекули білого фосфору чотириатомні Р4, червоного й чорного - мають велику кількість атомів (відображають формулою Рn). Усі туги можифікації за певних умов перетворюються одна на одну. Білий фосфор має характерний часниковий запах, отруйний, світиться в темряві, а дві інші модифікації - без запаху, не отруйні, не світяться.
Алотропні модифікації Карбону: алмаз, графіт, карбін, фулерени. Алмазу властива висока твердість і водночас крихкість. На відміну від нього графіт м'який. Алмаз і графіт - тугоплавкі, взаємоперетворюються за певних умов. Карбін і полікумулен - лінійні полімери Карбону, що відрізняються видами хімічних зв'язків між атомами Карбону. У карбону - одинарні й потрійні, у полікумулену - тільки подвійні. Це тверді речовини, напівпровідники. Фулерени - алотропні модифікації Карбону, тверді, кристалічні речовини. Молекули містять 20, 24, 28, ..., 60, 70, 200 атомів Карбону. Найстійкішою модифікацією є С60, сферичної форми. Це сильний антиоксидант. Проявляє надпровідні властивості.