Параграф 33 вправа 2 гдз 11 клас хімія Савчин 2019

Параграф 33 вправа 2

 

Умова:

Поясніть поширення в природі та застосування:
а) хлоридів;
б) карбонатів;
в) силікатів;
г) сульфатів;
ґ) нітратів;
д) ортофосфатів.


Відповідь:

а) Хлориди є в складі мінералів сильвініту і галіту. Найчастіше застосовують натрій хлорид як харчовий продукт: підсолювання їжі, консурвування овочів та фруктів. Як сировинні промислові продукти натрій та калій хлориди використовують для добування лужних металів натрію та калію, їхніх гідроксидів і галогену хлору матодом електролізу їхніх розплавів.

б) Карбонати входять до складу мінералів: мармур, вапняк, крейда, доломіт, сидеріт.
Вапняк використовують як будіваельний матеріал. Термічним розкладом з нього добувають кальцій оксид (негашене вапно), з якого виготовляють кальцій гідроксид (гашене вапно), що є основою будівальних сумішей. У сільському господарстві вапняком обробляють грунти, що мають високу кислотність.
З мармуру виготовляють мармурову штукатурку, яку використовують для зовнішніх і внутрішніх робіт. У будівництві й архітектурі його застосовують як облицювальний та декоративний матеріал. З мармуру виготовляють скульптури, статуетки, різблені барельєфи.
Крейду використовують у паперовій та гумовій промисловості як наповнювач, у будівництві під час ремонту приміщень.
Натрій карбонат разом з кальцій оксидом входить до складу шихти для виплавки віконного й інших видів стекол, для варіння мила й синтетичних мийних засобів.

в) Силікати зустрічаються як слюда, сланці, є в глині. Слюда використовується в електротехніці як ізолятор. При спіканні деяких видів слюди отримують вермикуліт, що використовують як мікроелементне добриво. Добре розмелену слюду додають до румян і пудри.
Горючі сланці використовуються як висококалорійне паливо.
Глини використовують для ліплення різних побутових виробів - вазонів для квітів, різного посуду.

г) Сульфати здебільшого зустрічаються у вигляді кристалогідратів: гіпс, мідний купорос, глайберова сіль, гірка сіль, залізний купорос.
Гіпс застосовується у будівельній справі для оздоблення архітектурних споруд, у медицині для накладання гіпсових пов'язок у разі перелому кісток.
Мідний купорос - як електроліт для відновлення міді, для покриття більш активних металів, щоб запобігти окисненню активних металів; для виготовлення мінеральних фарб. Розчин мідного купоросу використовують для протруювання насіння, щоб зберегти його від гризунів, і виготовлення бордоської рідини для обприскування дерев і кущів, щоб запобігти грипкових хвороб, ним просочують деревину.
Глауберову сіль застосовують у медицині як проносний засіб, а гурку сіль - з такою ж метою під час отруєння сполуками важких металів. Залізний купорос - для боротьби зі шкідниками рослин, для виробництва фарб.
Натрій сульфат застосовують у виробництві стекол, калій сульфат - як калійне добриво, магній сульфат - у паперовій та текстильній промисловості.

ґ) Нітрати зустрічаються рідко. Відомі натрій, калій, амоній та кальцій нітрати, які мають технічні назви - селітри. Здебільшого нітрати використовують як мінеральні добрива. Крім того, у виробництві чорного пороху та вибухових речовин, а також сірниках. Очищений від домішок натрій нітрат застосовують як консервант для м'ясних продуктів.
Завдяки аргентум (І) нітрату виготовляють фото- й рентгеновські плівки, а в медицині діагностують захворювання внутрішнії органів. Його ж використовують для посріблення багатьох металевих виробів.

д) Ортофосфати у пророді трапляються в складі гірських порід фосфоритів та апатитів. Фосфорити використовують як фосфорні добрива та для виробництва ортофасфатної кислоти.