вправа 287 гдз 11 клас українська мова Глазова 2019

 

Перепишіть, розставляючи розділові знаки. Визначте вжиті в реченнях тропи, поясніть їх стилістичну роль.

1. «Неси до людей всі думки, почуття і слова, і серце твоє не згорить, не замовкне, не згасне» (М. Рильський).
Неси до людей думки – метафора; серце не згорить - метафора
2. «Слово - фантастичний ключ самопізнання людини, засіб проникнення в її внутрішній світ, світ настроїв, переживань, страждань і мрій». (М. Жулинський).
Слово - ключ - метаф.;
3. «Тріпочуться слова, мов бджоли на дощі, вривається розмова, ледве розпочата, спалахують думки й ховаються мерщій» (Б.-І. Антонич).
Тріпочуться слова, думки ховаються - метафор
4. «Фальшиве слово показує зуби, вискочить звіром, вислизне змієм. Хочу докликатись - не розуміє» (Т. Зарівна).
Фальшиве слово - епітет, слово показує зуби - метаф;
5. « Ідуть-бредуть метафори у фрази, немов чумацькі зоряні вози». (В. Кикоть).
Ідуть - бредуть метафори - персоніфікація, зоряні вози - епітет

Складіть фантастичне міні-оповідання «Світ без метафор».

Є країна Образно - емоційна виразність. Мирно жили між собою там всі художні засоби: метафори, порівняння, епітети, гіперболи та інші. Вирішила королева країни влаштувати турнір серед своїх підлеглих. Завдання полягало у віршуванні та складанні творів - описів. Гонці були направлені повсюди. Через місяць розпочалося! Всі художні засоби прийшли, одягнувши накраще вбрання. І метафори теж прийшли. Але була між ними та епітетами давня ворожнеча: хто більш яскравий у текстах художнього та публіцистичного стилю? Вороже дивились один на одного засоби, але турнір є турнір. Змагання розпочато. І ось бачать метафори, що важко епітетам дається складанні вірша. Корявий, косий, невиразний у них вірш виходить. Забули гордість - прийшли на допомогу. А друге завдання - опис. Пишуть метафори, крутять, вертять слова, переставляють, але незграбний щось вийшов опис. І тут на допомогу епітети біжать, швиденько рядочком стали, кожен на своє місце - і твір заграв яскравими барвами, задзвенів малиновим дзвоном, зашумів тихим легким весняними вітерцем, гучно покотився громом з неба, яскравою блискавкою вдарив об землю, сповіщаючи про прихід весни- молодої красуні. Перемога була за метафорами та епітетами. Так і примирилися давні родичі - епітети та метафори. Бо чи може існувати художній світ без них, їхньої дружби та взаємодопомоги?