вправа 41 гдз 11 клас українська мова Ворон Солопенко 2019

 
Вправа 41
 

Прочитайте текст мовчки. За його змістом складіть і розіграйте діалог

Андрію, що значить «мнемотехніка»?
Оксанко, це асоціативний спосіб запам’ятовування.
А в чому полягає його завдання?
Дівчино, щоб створити асоціації. Бо широка сітка асоціацій - це ключ до гарної пам’яті. Цей спосіб був відомий ще в часи античності.
Хто вигадав це спосіб, Андрію?
Засновником мнемотехніки вважається давньогрецький поет Симонід.
Як працює мнемотехніка?
Симонід вважав, що для пам’яті найважливішим є розташування. Для цього в уяві потрібно тримати картину певних місць, які й будуть займати образи предметів, що треба запам’ятати.
І все?
Ні! Відомий оратор Цицерон з приводу мнемотехніки писав: «Пам’ять на предмети — необхідна властивість оратора; і саме її ми й можемо укріпити за допомогою вміло розташованих образів, схоплюючи думки за цими образами, а зв’язок думок за розташуванням цих образів». І сам Цицерон успішно користувався цим методом.
Як же він це робив?
Наприклад, перед виступом у сенаті він тренувався у себе вдома, проголошуючи промову і переходячи при цьому з однієї кімнати до іншої. Щоразу, коли він переходив до наступної думки, робив невеличку паузу й подумки поєднував відповідний розділ промови з певним місцем свого помешкання. А при виступі у сенаті він подумки повторював свій шлях по домівці і міг виголосити всю промову, не користуючись записами.
А ще десь використовують спосіб мнемотехніки?
Так. В літературі спосіб, яким успішно користувався Цицерон, називали «римська кімната».
І як діє «римська кімната»?
Таку кімнату або приміщення можна вигадати і розташувати там будь-які предмети. Головне - чітко зафіксувати порядок цих предметів. Спочатку виберіть місце для невеликої кількості речей, наприклад 20. Потім можна розширювати вашу кімнату, будинок, місто. Кожен предмет вашої кімнати повинен мати яскравий образ (зоровий, слуховий чи такий, що пов’язаний з відчуттями), який розташовано в чітко визначеному місці.
Я чи можна такий спосіб використати для публіцистичного виступу?
Дійсно! Для цього ключові думки промови пов’язуються з певними образами кімнати в тому порядку, у якому оратор рухається у своєму приміщенні.
У чому полягає ефективність «римської кімнати»?
О! Так ти , мабуть, хочеш бути оратором! Тоді слухай. Ефективність визначається функціями лівої та правої півкуль головного мозку та принципами запам’ятовування, що приводить до чіткої структури й порядку, а також уваги й здатності відчувати.
Андрію, дякую тобі за цікаву інформацію!
Звертайся! Чим зможе допоможу.