вправа 50 гдз 11 клас українська мова Ворон Солопенко 2019

 
Вправа 50
 

«Вчити себе самого - благородна справа». Прочитайте текст. Поміркуйте, як має поводитися оратор, спостерігаючи за реакцією аудиторії.

1. Байдужа реакція виявляється у зовнішньому вигляді людини (міміка, жести, очі, обличчя, відсутність уваги). У такому разі оратор зобов’язаний скоригувати свої дії у напрямі активізації уваги слухачів.

2. Погоджувальна реакція з’являється тоді, коли слухач легко переходить на бік промовця і вірить йому: може, справді згодний із промовцем, підтримує його; можливо, малокомпетентний у цьому питанні і не може суперечити; можливо, зайнятий іншими справа-ми, важливішими в цей час; можливо, вдає, що погоджується.
Оратор зобов’язаний переконатися, чим викликана погоджувальна реакція, чи вона справжня.

3. Конфліктна реакція є завжди очевидною і виявляється у негатив-них емоціях, небажанні слухати і розуміти промовця. Приводом до конфлікту можуть бути внутрішні причини з боку оратора чи і зовнішні .Конфліктна реакція може бути у відкритій формі (грубі репліки, некоректні запитання) і в прихованій (саботаж, невизнання позиції промовця, загальний шум).
Для попередження конфліктів потрібно пам'ятати два основні правила:
Намагайтеся не використовувати конфліктогени.
Не піддавайтеся на провокацію конфлікту (не відповідайте конфліктогеном на конфліктоген).

Конструктивна реакція публіки на промову свідчить, що промовець досягнув мети. У таких випадках слухачі ніби доповнюють оратора, дають пропозиції, пропонують варіанти, охоче виконують завдання і прохання промовця.