вправа 68 гдз 11 клас українська мова Ворон Солопенко 2019

 
Вправа 68
 

Прочитайте текст. За змістом висловлювання складіть і розіграйте діалог.

⦁ Привіт, друже Тарасе!
⦁ Привіт, Сашко, як давно ми з тобою не бачилися?
⦁ Де тебе носило, розповідай!
⦁ У бібліотеці!
⦁ Що? Чого ти там забув?
⦁ Я був у сучасній бібліотеці у Львові, до захисту диплома готувався.
⦁ Тема?
⦁ Києво-Могилянська Академія!
⦁ То ж я тебе можу перевірити, бо це й моя тема була три роки тому! Спробуємо? Хто кого?
⦁ Залюбки!
⦁ 1615 р. було засновано вищу школу , де і коли?
⦁ У Києві при монастирі Київського братства на Подолі,
⦁ А у 1631 році?
⦁ Митрополитом Петром Могилою відкрито Лаврську школу.
⦁ Що трапилося у 1632 році?
⦁ Обидві школи об’єдналися і започаткували Києво-Могилянську колегію (пізніше - академію).
⦁ Як існувала Могилянка?
⦁ Вона стала осередком освіти й культури не тільки в Україні, вплив її поширювався на всі слов’янські землі ціле наступне століття. Випускники її ставали відомими церковними і політичними діячами, ученими, письменниками
⦁ А назви хоч декілька прізвищ, слабо?
⦁ Та ні, ось тобі: Єпіфаній Славинецький, Феофан Прокопович, Симеон Полоцький, Стефан Яворський, митрополит Дмитро Ростовський (Димитрій Туптало), Іоаникій Галятовський, Інокентій Гізель, Григорій Сковорода, Микола Бантиш-Каменський. Певний час у ній навчався Михайло Ломоносов.
⦁ Ти ба, підготувався!
⦁ А чи мала Могилянка статус європейського навчального закладу?
⦁ Так , ба Києво-Могилянська академія була єдиним вогнищем просвітництва і культури в Україні, у Росії, значною мірою в Білорусі та у південних слов’янських країнах.
⦁ Назви якою освітою оволодівали у закладі?
⦁ Здобували гуманітарну освіту, вивчаючи поетику, риторику, діалектику (полеміку), грецьку і латинську мови.
⦁ Який стиль простежувався і розвивався у риториці?
⦁ Бароковий стиль із пошуками вибагливих пишномовних форм, символів, незвичних уподібнень, урочистих проти-ставлень, несподіваних персоніфікацій.
⦁ Як проходила дориторичну підготовку в академії?
⦁ продумано і цілеспрямовано: особливу увагу у формуванні творчих навичок та вмінь приділяли складанню ліричних видів поезії: елегій, панегіриків на честь відомих осіб, громадських свят; церковних, академічних, а також драматичних поезій (похорони спудеїв, викладачів тощо).
⦁ Який предмет був а академії найпоулярнішим?
⦁ Тю на тебе! Звичайно ж риторика , бо мала постійне практичне застосування.
⦁ У чому це виявлялось?
⦁ Студенти створювали ораторські промови, були бажаними учасниками багатьох урочистих громадських та церковних подій. Ще й до наших днів дійшли описи 183 підручників риторики, із них 127 складено і прочитано в академії в 1635-1817 рр.
⦁ Опиши метод вивчення риторики.
⦁ Легко! Студентів вчили створювати ораторські промови взагалі і певного призначення (судові, панегіричні), писати листи вітальні, поздоровчі, подячні, прощальні тощо. Церковного красномовства навчали лише охочих, бо студенти риторики вважалися світськими людьми. Вони активно вивчали твори римських, грецьких класиків риторики.
⦁ А чи були підручники в академії?
⦁ Звісно! Рукописні, авторськими, бо кожен викладач мусив складати свій курс лекцій! Це зараз - інтернет- раз і плогіат!
⦁ А чи знаєш ти автора першого друкованого підручника?
⦁ Ображаєш, професор Іоаникій Галятовський «Наука, або Способ зложеня казаня» (Київ - 1659,1660, Львів - 1663,1665).
⦁ Яку структуру мали підручники?
⦁ Однотипну структуру: а) загальна риторика, що складалася зі вступу і теоретичної риторики; б) часткова, або прикладна, риторика. Теоретична риторика складалася з п’яти розділів (інвенція, диспозиція, елокуція, меморія, акція) і містила виклад основних понять і категорій риторики. Часткова риторика викладала технологію і методику та різноманітні поради і рекомендації підготовки і виголошення промов усіх родів, видів і жанрів залежно від сфер суспільного життя, для яких ці промови призначалися. Зміст часткової риторики і її конкретний матеріал суттєво залежали від наукових поглядів, художньо-естетичних уподобань, риторичної підготовки й ораторської практики авторів. Вони могли називати (за бароковою традицією) розділи риторик назвами квітів (берізки, тюльпани, троянди), пір року (весна, літо), частин тіла («риторична» рука).
⦁ Молодець! Вивчив! Хвалю! Диплом захистиш на відмінно!
⦁ Щасти тобі!
⦁ Бувай!