Параграф 10 гдз 5 клас вступ до історії Власов 2018


§ 10 На крилах пісні, або усні джерела історії


Оцініть себе:

 1. Для відтворення минулого княжої доби вчені використовують усні історичні джерела, які представлені билинами, легендами. За часів козацтва з’явилися думи та історичні пісні. Дума про Самійло Кішку розповідає про відчайдушну спробу українських бранців звільнитися з турецького корабля – галери-каторги. Князь-гетьман Дмитро Вишневецький став героєм «Пісні про Байду», бо під час турецького полону проявив величезну хоробрість і не зрадив козацьких ідеалів.


 2. 1556 р. – спорудження Запорозької Січі Д. Вишневецьким. 1556 – 1489 = 67 років минуло.


 3. Про заснування Києва розповідається в літописі «Повість минулих літ».


 4. Дізналися про козацькі походи, заснування першої Запорозької Січі. Козаки ставали героями пісень через те, що були справжніми героями. Вони захищали український народ від загарбників, були сміливими, відважними, завжди приходили на допомогу своїм побратимам.


Оберіть та виконайте одне із завдань, що зацікавило вас найбільше:

 2. «Дума про козака Голоту». У «Думі про козака Голоту» протиставляються два світи: чесний і справедливий козак Голота, який всім серцем любить Батьківщину та корисливий татарин. Голота дає гідну відсіч своєму супротивнику й доводить, що український народ назавжди залишиться вільним і вірним рідному краю. Уся дума пронизана основною думкою: хоч і минули ті часи, оповиті кров’ю, проте слава мужніх козаків не згасає. Адже своїми подвигами вони заповіли нам стояти на обороні рідної землі.

 3. Опис скіфського життя на основі Золотої пекторалі. Походи князя Святослава. Діяльність Дмитра Вишневецького. Складіть троє подібних завдань за матеріалами підручника (без малюнків):
• Поляни, Кий, Щек, Хорив та сестра Либідь
• Запорізька Січ, мандрівники, сліпі співаки
• Козаки, Д. Вишневецький, о. Мала Хортиця.