Параграф 25 гдз 7 клас фізика Засєкіна Гвоздецький
§ 25. Досліджуємо прості механізми
Сторінка 218
Думай
1. У чому полягає правило рівноваги важеля?
Правило рівноваги важеля: важіль перебуває в рівновазі, коли момент сили, що обертає важіль у одному напрямку, дорівнює моменту сили, що обертає важіль у протилежному напрямку.
2. Чому дверні ручки ніхто не кріпить посередині дверей або біля петель?
Дверні ручки не кріплять посередині або біля петель, оскільки при цьому важіль (двері) не давав би виграшу в силі, а зусилля, потрібне для відкриття дверей, було б значно більшим.
3. Чому довгий стержень легше утримувати в горизонтальному положенні за середину, ніж за край?
Довгий стержень легше утримувати за середину, оскільки в цьому випадку момент сили, що обертає стержень, буде рівномірно розподілений. Коли стержень утримується за край, необхідно прикладати більше зусилля для врівноваження протилежного кінця.
4. У якому випадку важіль не дає виграшу в силі?
Важіль не дає виграшу в силі, якщо обидві його плечі рівні – у такому випадку сили, прикладені до обох кінців, також рівні.
5. Чому зігнутою в лікті рукою можна підняти більший вантаж, ніж витягнутою?
Зігнутою в лікті рукою легше підняти більший вантаж, оскільки при цьому плече сили (відстань від ліктя до вантажу) менше, і тому створюється менший момент сили, що полегшує підйом.
6. Чому весляр береться за коротку частину весла?
Весляр береться за коротку частину весла, щоб отримати виграш у силі: чим довше плече, через яке передається сила на воду, тим більший момент сили, що створюється, і тим ефективніше весло штовхає воду.
7. Який виграш у силі дає нерухомий блок?
Нерухомий блок не дає виграшу в силі, але дозволяє змінити напрямок прикладання сили (наприклад, можна тягнути вниз, щоб підняти вантаж вгору).
8. Якої ваги вантаж можна підняти за допомогою нерухомого блока, якщо тягнути мотузку із силою 100 Н?
За допомогою нерухомого блока, якщо тягнути мотузку із силою 100 Н, можна підняти вантаж вагою 100 Н, оскільки нерухомий блок не змінює величину сили.
Сторінки 219-220
Розв'яжи задачі
1. До короткого плеча важеля підвішено вантаж вагою 4 Н. Плечі важеля відповідно становлять 20 см і 60 см. Обчисли силу, яку необхідно прикласти до довгого плеча, щоб важіль перебував у рівновазі.
2. Визнач силу, що діє на довге плече важеля, якщо до його короткого плеча прикладено силу 3,2 Н. Довжина важеля – 1,2 м, довжина короткого плеча – 30 см.
3. До кінців урівноваженого важеля завдовжки 1 м прикладено сили 2 Н і 18 Н. Визнач плечі важеля.
4. До кінця стержня масою 10 кг і завдовжки 40 см підвісили вантажі 400 Н і 100 Н. Де треба підперти стержень, щоб він перебував у рівновазі?
5. Яку силу F необхідно прикласти до кінця мотузки під час піднімання вантажу масою 200 кг за допомогою системи блоків так, як показано на малюнку 25.14? Тертям можна знехтувати.
6. Стержень, до одного кінця якого прикладено спрямовану вертикально вниз силу 100 Н, перебуває в горизонтальному положенні, якщо його підперти на відстані 0,3 довжини стержня від точки дії сили. Яка маса стержня?