Параграф 47 гдз 7 клас українська мова Голуб Горошкіна
Параграф 47
Вправа 2
Прочитайте текст. Випишіть слова, від яких можна утворити за допомогою часток нові форми чи нові слова. Утворіть і запишіть їх через риску. Поясніть, як відрізнити формотворення та словотворення.
Перебуваючи в роздумах, яке рішення обрати, як від-реагувати на ситуацію, покладіть перед собою чистий аркуш А4 і розділіть його на чотири колонки. У першій напишіть усі свої інтереси й очікування від цієї ситуації. У другій – інтереси ваших рідних. Подумайте, чи ваше рішення не завдасть їм шкоди. Третю колонку заповніть переліком реальних результатів, до яких приведе ваш вибір. А в четверту запишіть, як позначиться це рішення на ваших далеких перспективах, як воно позначиться на вашому житті.
І ось тоді дуже багато чого стає очевидним (з «Енциклопедії практичної психології»)
Як – як би, якби, ніяк, якщо;
яке – абияке, деяке, будь-яке, яке-небудь, якесь, казна-яке, хтозна-яке, ніяке;
не – нездарь, нелегко, невеликий, не любити;
яких – абияких, якихось, будь-яких, яких-небудь, казна-яких, хтозна-яких, ніяких.
Вправа 3
Запишіть речення. Підкресліть формотвірні й словотвірні частки. Поясніть їхні функції.
1. Ворогами наших рішень нерідко є якісь короткочасні емоції та надмірна самовпевненість.
2. Якщо ви не пошкодуєте зусиль на ретельні пошуки, то неодмінно знайдете значно більше варіантів вибору.
3. У деяких ситуаціях вибору корисно розглядати кілька варіантів одночасно.
4. Знайдіть будь-кого, хто вже розв'язав вашу проблему, і ви зможете дечого в нього повчитися.
5. Не квапте себе: бажання вибрати негайно спричиняє напруження, заважає чути себе. Якщо сидіти й чекати, нічого не зміниться, а тому робіть перший крок на шляху до змін. (словотвірні частки)
Вправа 5
Прочитайте текст. Дайте відповіді на запитання та виконайте завдання.
Життя постійно пропонує вам вибір. Уявіть, що ваш шлях попереду розгалужується на дві стежини. Одна – звивиста й терниста – веде до гірського кряжу. Інша – пряма, вистелена свіжоскошеною травою, а на розі стоїть фургон із морозивом.
На перший погляд, пряма дорога здається кращим варіантом. Чи не так? Але чи змінилася б ваша думка, коли вам повідомили, що відразу за фургоном із морозивом стежка закінчується? Звивиста дорога через гори значно довша, і подолати її буде непросто, але по той бік гір – воістину неймовірне видовище.
Завжди запитуйте себе, який вибір із більшою імовірністю допоможе вам досягти своєї мети. Ви можете обрати нетривалу перемогу або складніший шлях із ВЕЛИЧЕЗНОЮ винагородою наприкінці. Гірська стежина може виявитися мальовничою, а від краєвиду з гірської вершини перехопить дух (за Д. Брауном, Н. Кеєм).
Запитання та завдання
1. Яку проблему тут порушено?
Порушена проблема важливого вибору у житті.
7. Поставте запитання, відповідь на яке передбачала б глибоке розуміння прочитаного.
Яку дорогу б ви обрали, або який вибір із більшою імовірністю допоможе вам досягти своєї мети?
8. Випишіть ключові слова та розташуйте їх за ступенем важливості.
Життя, пряма дорога – нетривала перемога терниста, звивиста дорога – величезна винагорода, вибір.
9. Знайдіть у тексті частки, визначте функції. Чи є поміж них формотвірні й словотвірні?
Частки: словотвірні – що, чи, не; формотворча – б.
Що – щось, що-небудь, казна-що, хтозна-шо, будь-що;
чи – чимало, чимдуж, чимшвидше, чий, чи так;
не – недруг, неширокий, немало, не ходіть;
б – ходили б, змінилася б, грав би, їв би.
Вправа 6
Виконайте один із варіантів домашнього завдання.
3. Напишіть есе «Життя – це вибір!».
Життя – це вибір
Життя кожної людини складається із безлічі рішень, які вона приймає щодня, щогодини, щохвилини. І кожного разу змушені робити свій остаточний та незворотній вибір на користь того чи іншого варіанту.
Щоденно кожен із нас робить безліч виробів – від простих до складних, від побутових до глобальних, що в подальшому будуть мати суттєвий вплив на все подальше життя. Інколи вибір легко зробити, а деколи потрібно зважено підійти до варіантів, що пропонуються. Із часом приймати рішення стає все складніше адже наш вибір постійно зіштовхується з інтересами та поглядами близьких людей.
Безперечно, під час прийняття рішення стосовно конкретних речей, ми аналізуємо всі плюси та мінуси різних варіантів. Але навіть у цьому випадку ми не можемо до кінця бути впевненими у тому, що згодом усе буде саме таке, як би розгорнулись події, якби ми віддали перевагу, іншому варіанту. Життя – річ непередбачувана, і спланувати його, на даль, заздалегідь неможливо. Ось яскравий приклад тому: обрана професія через кілька років може просто набриднути чи взагалі стати непотрібною на ринку праці. Але хто про це може достеменно знати наперед? Єдине, що нам під силу точно, це вибір власних принципів, якими будемо керуватися під час прийняття важливих рішень.
Під життєвим вибором людини я маю на увазі її ставлення до того, як вона сприймає життя та людей з оточення, засоби для, що вибрав для себе або досягти поставлені перед собою цілі. Для когось в пріоритеті життя по правді та за підказками серця, а для когось більшою мотивацією ж матеріальні блага. І якщо перший крокує по життю власним шляхом, долаючи труднощі, знаходить своє щастя, самореалізується, то інший більш за все намагається мати якнайбільше грошей, обіймати високі посади, солідну автівку тощо. Такі члени нашого соціуму навряд чи отримають від життя справжнє задоволення – лише заздрість з боку прибічників є і буде їх щоденним супутником.
параграфи поруч