Параграф 60 гдз 7 клас українська мова Голуб Горошкіна
Параграф 60
Вправа 1
Що означають «слова вашого дня»?
Бедрик – багаторічна трав’яниста рослина родини зонтичних з прямостоячим стеблом і пірчастим листям.
Або Бедрик – інша назва сонечка.
Живиця – розчин твердих смоляних кислот.
Шафран – найдорожча пряність у світі, спеція. Це рід трав’янистих багаторічних трав родини півникових, його по іншому називають Крокус. Використовують ще в народній медицині.
Вправа 3
Уважно прочитайте текст. Яку проблему в ньому порушено? Випишіть ключові слова. Поясніть написання виділених слів. Випишіть кілька тез, які треба взяти собі на озброєння. Знайдіть у тексті твердження, висловлене як припущення. Яке слово це доводить?
Дослідження засвідчили, що людина, яка читає багато й часто, навчається набагато легше, ніж та, яка рідко бере в руки книжку або не читає загалом. Читання – не пасивний процес. Отримуючи новий матеріал, людський мозок негайно починає обробляти його. Під час читання люди несвідомо погоджуються або «сперечаються» з прочитаним, дивуються, дратуються, симпатизують головним героям чи відчувають до них огиду. Читання допомагає з легкістю приймати й обробляти будь-яку невідому інформацію, а значить – навчання буде набагато ефективнішим.
Недавно експеримент Єльського університету довів, що читання продовжує життя. Це пов'язано з активною роботою мозку, що дає змогу організму якомога довше залишатися молодим, підтримуючи тонус, розумові здібності та пам'ять. Цікаво, що цих корисних властивостей не має читання газет, журналів, реклами й записів у соціальних мережах. Науковці дійшли висновку: читання – складний неврологічний процес, під час якого задіяні різні частини мозку. Можливо, читання стане ліками від багатьох хвороб (за Д. Даниленком).
У тексті порушена проблема важливості читання, як складного неврологічного процесу.
• Не пасивний – окремо, бо частка НЕ стосується присудка;
• негайно – разом, без НЕ не вживається;
• невідому – разом, можна замінити синонімом маловідому, незвідану, шукану, незнану, нечувану, незрозумілу;
• підтримуючи – пишемо д, бо слово утворено злиттям прийменника під + дієслова тримати.
✓ «Читання – не пасивний процес».
✓ «Під час читання люди несвідомо погоджуються або «сперечаються» з прочитаним, дивуються, дратуються, симпатизують головним героям чи відчувають до них огиду».
✓ «Читання продовжує життя».
Вправа 4
Уважно прочитайте текст. Чи погоджуєтеся ви з авторкою? Розкажіть, де, коли, що і як ви любите читати. Що заважає вам зосередитися під час читання? Випишіть слова, значення яких вам не зрозумілі, і з'ясуйте їх за словником. Чому для читання це важливо? Яке місце для читання ви вважаєте ідеальним? Чому?
Ідеальне місце для читання – за столом (освітлення, осанка, зручність).
• ВВС – Бі-Бі-Сі – Британська телерадіомовна корпорація.
• Бескиди – система гірських хребтів у Польщі.
• Найкращим місцем читання є скелі…
…сонце сідає щораз нижче, зрештою (прислівник) швидко падає вниз.
• Сконцентруватися – префікс с перед глухим к.
• Нічого – разом, частка Ні – пишеться разом.
• Не зрозуміючи – частка Не – пишеться окремо з дієсловами та формами дієслів.
• Віддаватися – слово утворилося злиттям прийменника від + дієслова давати.
• Беззастережно – префікс без + застерігати.
• Пам’ятаю – апостроф після б, п, в, м, ф перед я, ю, є, ї.
• Бескидах – назва гір з великої букви.
• «Чарівної гори» – в лапках і з великої букви, назва книги.
• Узберіжжя – подовжуються приголосні д, т, з, с, ц, л, н, ж, ч, ш, якщо вони стоять у позиції між голосними.
Вправа 5
Складіть «розсипані» слова так, щоб із них утворилися речення. Із цих речень складіть текст. Визначте його основну думку.
Книжки об’єднують навколо себе однодумців. Основним чинником духовного й інтелектуального розвитку – є читання. Добирати потрібно якісну літературу. Читання вголос тренує голос, збагачує його інтонаціями.
Вправа 6
Прочитайте поезію. Уставте на місці крапок пропущені слова. Що ви уявляєте? Назвіть слова, ужиті в переносному значенні. З якою метою їх використано? Поясніть значення виділених слів. Чи можна сприйняти текст цілісно, якщо в ньому є незрозумілі слова? Розпізнайте у світлинах поетичні рядки.
Я бачила, як літо між отав
Визбирувало бедриків вогнистих
І клало у мереживний рукав,
Мов знайдене розірване намисто.
Пухкої хмари вовняний кожух
Повис вгорі над готикою сосен.
Крізь темний ліс крадеться тихо осінь,
Закутана в шафранну паранджу.
Нами́сто – прикраса з перлів, коралів, камінців та ін., яке носять на шиї.
Осінь – одна з чотирьох пір року між літом та зимою. Осінь – перехідний сезон, коли стає помітним зменшення світлового дня та поступово знижується середньодобова температура повітря.
Вправа 7
Виконайте один із варіантів домашнього завдання.
3. Напишіть есе «Як читання впливає на мене».
Як читання впливає на мене
Багато моїх друзів, однокласників не люблять читати, віддаючи перевагу комп’ютерам чи телефонам. Вони навіть не хочуть розуміти як читання корисно для розумового розвитку людини. А на мене читання впливає дуже корисно.
По-перше, читання щоразу більше поповнює мій словниковий запас. І це цілком зрозуміло. Учені довели, що люди, які читають будь-яку літературу, мають більший словниковий запас, ніж ті, хто віддає перевагу іншим заняттям. Словниковий запас розширює зону комфорту, дозволяє спілкуватися на теми, раніше нам недоступні, обмінюватися думками з більш розумними людьми, вчитися у них і самим на них впливати. Словниковий запас прикрашає нашу мову і дозволяє висловлювати думки в повній мірі. Люди з великим словниковим запасом мають більш високі посади, швидше рухаються кар’єрними сходами, а також мають більш міцні соціальні зв’язки.
По-друге, завдяки читанню поліпшується пам’ять. Читаючи художню або наукову літературу я можу тримати в оперативній пам’яті мозку цілу купу персонажів, їх історій, термінів, відсилань і мотивів. Це не так просто. І я скажу, що чим більше людина читає, тим легше їй вдається запам’ятовувати імена, дати. А займаючись якоюсь справою, сконцентруватися відразу на декількох питаннях. Іншими словами – розвивається мультизадачність.
По-третє, читання розвиває аналітичні здібності. Це дозволяє мені ширше дивитися на світ, уважніше ставитися до причинно-наслідкових зв’язків, аналізувати помилки та поєднувати логічні ланцюжки. Все це розвиває аналітичні здібності. Читаючи, я розвинула в собі здатність міркувати, переконувати інших і критично дивитися на речі та висновки інших.
По-четверте, читання підвищує пильність і концентрацію, що змушує організм задіяти певні частини мозку, які відповідають за них. Чим більше я читаю, тим більше, уважніше ставлюся до деталей і частіше помічаю те, що інші не бачать. Навіть можу передбачити результат де-яких подій заздалегідь. Тепер важливу інформацію я не пропускаю повз вуха і можу легко сконцентрувати свою увагу.
Таким чином, читання розвиває мене у багатьох напрямках: воно робить мене розумнішим, уважнішим, покращує пам’ять, об’єктивні погляди на світ.
параграфи поруч