Параграф 69 гдз 7 клас українська мова Голуб Горошкіна
Параграф 69
Вправа 2
Прочитайте повідомлення. Обговоріть їх. До чого вони спонукають вас? Чи можна вважати їх завершеними, вичерпними? Чому? Обґрунтуйте. Складіть власний список із п'яти-семи найвпливовіших митців України всіх часів.
I. Українська музика горіла в полум'ї двох світових війн, її знищували, поливали брудом і намагалися викреслити з нашої пам'яті. Проте вона пережила заборони та репресії і звучить у всьому своєму різноманітті.
Борис Лятошинський – одна з (потужніших, найпотужніших) і (впливовіших, найвпливовіших) особистостей в історії українського мистецтва. Якби мені треба було скласти список митців України всіх часів, я б назвав Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесю Українку й поруч із ними – Бориса Лятошинського.
II. Англомовна версія «Щедрика» – «Carol of the Bells» – у передріздвяних радіоетерах охоплює величезну аудиторію.
Так «Щедрик» перетворився на пісню, без якої сьогодні не можна уявити Різдво в будь-якій частині світу. В Америці щороку протягом грудня «Щедрик» лунає з кожної крамниці чи ресторану. Він є в кожній збірці, у кожному плейлисті різдвяних пісень. Його можна почути в численних голлівудських різдвяних стрічках. І, незважаючи на цю шалену популярність «Щедрика», майже ніхто за кордоном не знає імені автора.
• Запишіть виділені слова, знявши риску. Поясніть написання. Який ступінь порівняння доцільний для цього тексту? Обґрунтуйте.
Проте, якби, не можна, будь-якій, ніхто, не знає.
Вправа 3
Прочитайте текст. Поділіться своїми емоціями. Поміркуйте, чи можна подати це повідомлення комбінованим способом. Як саме? Запропонуйте свої варіанти.
20 лютого 1948-го Василь Барвінський мав відзначити своє 60-ліття. Та за кілька тижнів до цієї дати його арештували. Аби не здіймати галасу, зробили це не у Львові, а в Києві, куди Барвінський поїхав у відрядження. Українського композитора, твори якого на той час уже виконували, а ноти видавали по всьому світові – Європі, США, Японії – звинуватили в державній зраді й вислали до Мордовії на 10 років.
Перед тим, як відправити в Мордовію, композитора змусили «підписати дозвіл» на знищення всіх його творів. І комуністи зробили це показово у дворі закладу, яким Барвінський керував понад 20 років, – усі рукописи його творів спалили.
Це повідомлення можна подати комбінованим способом – текстове плюс зображення географічного положення міст і країн, де побував Барвінський, де видавали його ноти.
Вправа 4
Виконайте один із варіантів домашнього завдання.
1. Проект львівського Будинку органної та камерної музики «Ukrainian Live Tour», організований за підтримки Українського культурного фонду, популяризує українську класичну музику й імена українських композиторів. Для цього визначено список композиторів, зокрема й репресованих, які «музикою хотіли нести добро та високі емоції». Оберіть із цього переліку одного з митців і підготуйте про нього повідомлення.
Василь Васильович Безкоровайний – український композитор, диригент, піаніст. Народився 12 січня 1880 р. в Тернополі. Навчався у Тернопільській гімназії та учительській семінарії, співав у церковному хорі. Створив разом з друзями смичковий оркестр.
У 1912 році працював у Тернопільській українській гімназії вчителем, був диригентом місцевого хору «Баян». У 1919 р., коли польське військо окупувало місто, був заарештований і ув’язнений у Сталкові біля Каліша. Після повернення до Тернополя організував філію Львівського Вищого музичного інституту, а в «Баяні» – оркестр. Коли національні взаємини з Польщею загострилися Василь Безкоровайного перевели до Золочева, а там звільнили.
У 1935 р. повернувся до Тернополя. Тут народилися «Думи мої» – партія тенора в супроводі оркестру 3 сонати, 2 ноктюрни, оркестровка оперети «Наталка Полтавка», музика до п’єси «Мина Мазайло». Вже тоді він видаткував 56 творі, а близько 30 мав у рукописах.
У 1944 р. разом із Львівським оперним театром (де працювала і його дружина) виїхав до Австрії. На чужині звернувся до релігійних мотивів.
З 1948 р. жив у США (Буффало), керував українським хором, акомпонував на концертах, вчив гри на фортепіано, писав композиції. Високу оцінку публіки з пресових рецензентів здобула його «Українська різдвяна увертюра», яку вперше виконав симфонічний оркестр на концерті у листопаді 1956 р.
Помер композитор 5 березня 1966 р.
Залишив велику спадщину, серед якої дитяча казка-оперета «Червона Шапочка» (1960 р.), водевіль «Жабуриння», псалми, колядки, танці, пісні та обробки пісень на слова українських поетів. Хорові – «Полуботок», «Думи мої», «Садок вишневий» (на слово Т. Г. Шевченка), «Гей, хто в світі кращу долю має» (на слова І. Франка), танки «Гуцулка», «Козачок», «Незабудько», «Пластунко».
параграфи поруч