Сторінка 11 гдз 7 клас українська мова Ющук Когут Гуль
Сторінка 11
§ 3 Лексикологія. Групи слів за значенням, походженням, уживанням. Фразеологія. Правильне вживання слів і фразеологізмів
1. Що таке лексика?
Лексика – це сукупність слів, які входять до складу певної мови, діалекту, сфери вживання.
2. Що називають лексичним значенням слова?
Лексичне значення слова – це його реальний зміст, тобто, те, що це слово означає.
3. Як називають ті словники, у яких розкривається лексичне значення слів?
Тлумачні словники.
4. Які слова однозначні, а які – багатозначні?
Слова з одним лексичним значення називаються однозначними (небо, магніт, день), багатозначні слова що мають два і більше значень (коса дівоча, коса піщана, коса – іструмент, клило літака, крило птаха).
5. Що означають слова в прямому значенні, а що – в переносному? Які слова називають омонімами?
Слова в прямоку значенні – це звичайні, повсякденні назви чогось (предмета, дії, ознаки), а в переносному – це образні назви, перенесені з одних предметів і явищ на інші (золота каблучка і золотий характер, гіркий перець і гірка доля).
Ономіни – це слова, які однаково звучать та пишуться, але мають різне значення (ключ, кран).
6. Які – антонімами? Що таке синоніми?
Антоніми – це слова, протилежні за значенням (стояти – рухатися, біле – чорне, любов – ненависть). Синоніми – слова, близькі за значенням, але звучать і пишуться по-різному (ліс, гай, діброва, бір).
7. Для чого в мові потрібні синоніми?
Синоніми вживаються для підвищення виразності мови, щоб уникати повторів, одноманітності (башта – вежа, бажати – хотіти).
8. Як треба користуватися синонімами?
Синоніми об’єднуються в синонімічний ряд, у якому виділяється стрижневе слово – домінанта. Це слово, що найбільш чітко передає значення, властиве всім членам ряду, і позбавлене експресивних відтінків. Воно є носієм основного значення, спільного всьому синонімічному ряду, стилістично нейтральне, найуживаніше, в словниках синонімів ставиться першим (кричати, горлати, галасувати, репетувати, верещати, волати).
9. Які бувають слова за походженням?
Власне українські і запозичені (іншомовні).
10. Чи відрізняються чимось запозичені слова від незапозичених?
• Збігом голосних (аут, чемпіонат);
• скупченням приголосних, які важко вимовляти (штанга, матч);
• усі слова з літерою ф (футбол, фінал, фінт);
• немає чергування в корені (фол – фолу).
11. Які бувають слова за вживанням?
Загальновживані і спеціальні обмеженого вживання (діалекти, терміни, жаргони, професійна лексика).
12. Які слова називають неологізмами, а які – архаїзмами?
Неологізми – слова чи звороти, створені для вираження нового поняття (тіктокер, фоловер). Архаїзми – слова, які вийшли з активного вжитку, бо були замінені іншими словами (чоло – лоб, ланіти – щоки, град – місто).
13. Які словосполучення називають стійкими?
Стійкі словосполучення – фразеологізми – сприймаються як одне ціле і вживаються носіями мови в уставленому оформленні (пасти задніх – відставати, клювати носом – дрімати, пекти раки – червоніти).
14. Що таке крилаті вислови?
Крилаті вислови – сталі словесні формули (влучні вислови, звороти мови, окремі слова) взяті з фольклору, античних творів, у сучасних письменників, з релігійних текстів, висловів зарубіжних письменників. Крапля й камінь точить (Овдій). Прийшов, побачив, переміг (Юлій Цезарь). Бути чи не бути (Шекспір). Борітеся – поборите (Шевченко). Ахілесова п’ята.
15. Які словники української мови ви знаєте?
Тлумачні, граматичні, морфологічні, діалектні, етимологічні, орфографічні, неологізмів, історичні, іншомовні, синонімів, антонімів, стилістичні.