Параграф 10 гдз 7 клас всесвітня історія Гісем Мартинюк 2020

 

§ 10. Хрестові походи


Запитання та завдання

2. Назвіть причини й мету хрестових походів.

Хрестові походи були одним із проявів зовнішньої колонізації, яку здійснював західний християнський світ проти мусульман із метою повернення своєї влади над Єрусалимом і Палестиною.

Параграф 10 гдз 7 клас всесвітня історія Гісем Мартинюк 2020


3. Як відбувся Перший хрестовий похід і до яких результатів він призвів?

У 1096-1099 рр. відбулася перша воєнна експедиція християн до Святої Землі. Спочатку в похід вирушили тисячі непідготовлених і неозброєних французьких і німецьких селян. Коли це «воїнство» прибуло до візантійського імператора, він швидко відправив його через Боспор до Малої Азії. Там його розгромили турки-сельджуки.
У червні 1099 р. рицарі розпочали облогу Єрусалима. Після декількох невдалих штурмів вони захопили місто та влаштували там жахливу різанину місцевих мусульман та юдеїв. До початку XII ст. хрестоносці побудували в Сирії та Палестині міцні замки й заснували там декілька своїх держав. Головним вважалося Єрусалимське королівство, а його монарх – захисником Гробу Господнього. Так завершився Перший хрестовий похід.


4. Що таке духовно-рицарські ордени? Які три ордени були створені в цей час?

Духовно-рицарські ордени – у Західній та Центральній Європі військово-чернечі організації рицарів, які створювалися в період хрестових походів під керівництвом католицької церкви переважно для боротьби з ворогами християнської віри.
На завойованих землях хрестоносці організували три духовно-рицарські ордени. У 1099 р. було засновано Орден госпітальєрів, або іоаннітів. Своїм завданням орден проголосив лікування хворих і боротьбу з ворогами християнства.
На початку XII ст. французькі рицарі заснували Орден тамплієрів, або храмовників. Метою ордену проголосили захист шляхів до Святої Землі та самих паломників. Тамплієри, на відміну від інших орденів, мали значний вплив у Європі. Незважаючи на обітницю бідності, вони накопичили значні багатства. У 1190 р. німецькі хрестоносці заснували в Палестині Тевтонський орден. Спочатку метою тевтонців був захист польських земель від нападів місцевих племен пруссів, але приблизно за півстоліття орден завоював усі прусські землі й утворив на них власну державу.


5. Якою була роль жінок у хрестових походах?

До Святої Землі разом із чоловіками рушило чимало жінок. Жінки прали одяг рицарів, носили воду, а також підтримували моральний дух, закликаючи на битву й оборону. Більшість жінок нарівні з чоловіками брали участь у бойових діях. Вони підносили метальні заряди, перевертали кам’яні глиби й тягали на вали кошики із землею для засипання ровів.


6. Робота в парах. Обговоріть і поясніть твердження: «Другий і Третій хрестові походи довели, що західний християнський світ уже не мав того релігійного піднесення, як раніше».

Єрусалимський король, втративши більшу частину своїх володінь, звернувся по допомогу до Папи, який у відповідь оголосив Другий хрестовий похід (1147-1149 рр.). Похід завершився поразкою. Єгипетський султан Саладін розгромив хрестоносців і захопив Єрусалим. Для визволення міста Папа Римський проголосив Третій хрестовий похід (1189-1192 рр.). Ним керували три монархи – німецький імператор Фрідріх І Барбаросса, французький король Філіп II Август та англійський король Річард І Левове Серце. Проте німецький імператор на початку походу потонув у річці, а французький та англійський королі, між якими існувала взаємна неприязнь, лише чинили перешкоди один одному. Висадившись у 1191 р. в Сирії, англійські та французькі війська оточили фортецю Акру й після тривалої облоги захопили її. Однак Філіп II Август і Річард І Левове Серце посварилися остаточно, і французи, залишивши англійців напризволяще, повернулися додому. Річард І Левове Серце тричі намагався взяти Єрусалим, але не зміг. Він лише уклав у 1192 р. угоду із Саладіном, за якою султан гарантував християнським паломникам безперешкодне відвідування святих міст – Єрусалима, Назарета і Віфлеєма протягом трьох років. Другий і Третій хрестові походи довели, що західний християнський світ уже не мав того релігійного піднесення, як раніше. Католицька церква була не здатна подолати суперечки між державами Західної Європи за допомогою величної ідеї служіння християнству.

7. Чим Четвертий хрестовий похід відрізнявся від попередніх? Якими були його результати?

На початку XIII ст. стало зрозумілим, що вирішальне значення для долі Святої Землі має Єгипет, султан якого постійно загрожував володінням хрестоносців. Папа Інокентій III оголосив проти нього новий хрестовий похід. Однак до Єгипту хрестоносці так і не дійшли. У квітні 1204 р. після кількамісячної облоги хрестоносці захопили Константинополь, пограбували його та вбили тисячі жителів міста. Захоплені землі Візантійської імперії латиняни перетворили на свої володіння, які в середньовічній Європі називали Латинською Романією. На цьому похід завершився. Четвертий хрестовий похід, під час якого було знищено центр східного християнства – Візантійську імперію, засвідчив глибоку кризу руху хрестоносців.


8. Охарактеризуйте значення та наслідки хрестових походів. Які з них були найважливішими й чому?

10 2