Параграф 11 гдз 7 клас всесвітня історія Гісем Мартинюк 2020

 

§ 11. Середньовічні держави


Запитання та завдання

2. Визначте особливості середньовічних королівств та імперій як форм тогочасної державності.

Створивши власну державу, її засновники мало замислювалися про її подальшу долю. У їхніх очах вона була звичайним майном, як і все інше. А з майном, на їхню думку, треба вчинити справедливо – розділити між синами (нащадками), що й робили. Проте це спричиняло боротьбу за владу між нащадками, унаслідок якої загинула більшість «варварських королівств».
На Раннє Середньовіччя припадає поява форми держави, яка претендувала на всеосяжність й універсальність – середньовічна імперія. Як і «варварські королівства», нова середньовічна імперія базувалася на принципі особистої відданості: могутній правитель – віддані піддані, слабкий правитель – менше відданих слуг.


3. Що характеризувало середньовічні монархії доби феодальної роздробленості?

Після розпаду імперії Карла Великого королівська влада почала занепадати. Це було пов’язано з різними чинниками: невдале правління; напади норманів та угрів (мадярів) на Західну Європу. Проте головною причиною було те, що в попередні століття сформувалося велике землеволодіння. Його володарі, крім головного багатства Середньовіччя – землі, мали владу над її жителями. Володіння цих великих феодалів іноді перевищували володіння самого короля. Фактично, король правив лише у власному домені – спадковому земельному володінні. Єдиної влади в країні не існувало, а відносини між феодалами базувалися на системі васалітету. Не було державного апарату управління, єдиних податків, єдиної армії. Кожен феодал у своїх володіннях почував себе як король. У цьому, власне, і полягала суть феодальної роздробленості.
У період феодальної роздробленості з’явилася важлива особливість здійснення влади в країнах Європи. Влада чітко поділилася на центральну (здійснювана монархом) і місцеву (здійснювана земельними власниками).


4. Чому виникли станово-представницькі монархії? Чим вони відрізнялися від форм державності, що існували раніше?

Для здійснення повноти влади монархи потребували значних зусиль. Як правило, монархам доводилося вступати в діалог із містами та представниками різних суспільних станів. Це спричинило появу нових органів влади – станово-представницьких органів, а також органів місцевого самоврядування. В окремих країнах вони вирішували важливі державні питання, але далеко не завжди діяли на користь короля. Хоча найчастіше в ті часи ці органи влади ставали слухняним знаряддям у руках королівської влади.
Так у середньовічній Європі сформувалися становопредставницькі монархії, за яких королі правили, узгоджуючи свої рішення з представниками існуючих станів через станово-представницькі органи. Спираючись на стани, монархи поступово зміцнили свою владу.