Параграф 21 гдз 7 клас всесвітня історія Гісем Мартинюк 2020

 

§ 21. Північно-Східна Русь. Утворення та зміцнення Московської держави


Запитання та завдання

2. Назвіть наймогутніші держави, що виникли на північно-східних землях Русі.

Одним із впливових держав стало Володимиро-Суздальське князівство. А також Великий Новгород і Галицько-Волинська держава.


3. Якими були наслідки монгольської навали для земель Північно-Східної Русі?

Руські князівства стали данниками Золотої Орди: отримання ярлика (дозволу) на право княжити; виплата данини; вплив на життя у князівствах; придушення повстань; толерантне ставлення до церкви; використання монголів у внутрішній боротьбі князів; гальмування економічного розвитку; направлення баскаків на Русь.


4. У якому році була заснована Москва? Хто започаткував династію московських князів?

Заснування Москви датується 1147 роком і приписується Великому князю Ростово-Суздальському і Київському Юрію Долгорукому. Династію московських князів започаткував Данило Олександрович.


5. Чому в Новгороді не сформувалася власна князівська династія?

Князівської династії в Новгороді не було. Князь передусім очолював воєнну дружину, яку приводив із собою. Дружина князя була лише невеликою частиною новгородського війська, його основу становило ополчення. Із 1136 р. жителі міста укладали з князем спеціальну угоду – ряд, за яким князеві заборонялося втручатися у справи міського управління, несправедливо карати новгородців, змінювати посадових осіб і мати власність у Новгородській землі. Князь був підпорядкований народним зборам – вічу. Вищим станом суспільства було боярство.
Отже, після подій 1136 р. до влади в Новгороді остаточно прийшла міська аристократія – боярство, купецтво та архієпископ. Установилася форма державного правління, що дістала назву боярська (аристократична) республіка.


6. Колективне обговорення. Чому саме Москва стала центром об’єднання земель Північно-Східної Русі? Яку політику проводили перші московські князі?

1. Зручне географічне розташування: проходження важливих торговельних шляхів і захищеність від набігів кочовиків
2. Особисті якості московських князів, які не зупинялися ні перед чим задля досягнення поставленої мети
3. Установлення московськими князями союзу із Золотою Ордою
4. Швидке зростання кількості населення за рахунок переселення з розорених монголами районів
5. Вдала господарська політика князів, що забезпечила швидкий економічмий розвиток земель
6. Перехід на службу до московських князів бояр і дворян із різних руських князівств
7. Чітко визначена система престолонаслідування
8. Перетворення Москви на духовний центр після перенесення до неї резиденції київського митрополита
У 1362 р. московським князем став Дмитро Іванович (1362-1389 рр.). На відміну від своїх попередників, які діяли хитрістю та обманом, Дмитро більшість питань вирішував силою. Майже щороку йому доводилося воювати. У 1375 р. Дмитро організував великий похід проти Твері та примусив її визнати його владу й відмовитися від претензій на велике князювання.

7. Робота в малих групах. Як складалися відносини московських князів із Золотою Ордою? Як це вплинуло на піднесення Москви? Як і в якому році Московська держава позбулася монгольської залежності?

Після нашестя Русь потрапила в залежність від Золотої Орди. Влада залишилась у князів, які корились волі хана. Щоб отримати князівство, князь повинен був з дарунками їхати в Орду, отримувати ярлик.
Поділ на уділи Північно-Східної Русі до кінця ХІІІ ст. досяг свого апогею. Разом з тим поступово країна відроджувалась від монгольського нашестя. Поверталось населення, розоровувались закинуті поля, відбудовувались міста. Зберігались, хоч і досить слабкі зв’язки між окремими землями. І хоч рівень торгівлі був недостатнім для об’єднання земель (як це було у Європі), потреба у звільненні від ворожого іга вимагала об’єднання. На чолі об’єднання могло стати кілька міст: Твер, Переяслав. Та успіх випав на долю Москви. У 1327 р. В Твері спалахнуло повстання проти татар. Придушив його на чолі ординського війська московський князь Іван. За ревносну службу отримав він ярлик на велике князівство і право збирати „ординський вихід” – данину ханові. Збираючи данину московський князь розбагатів. Не даремно прозваний він був Калитою. Вагому підтримку Івану Калиті надав переїзд до Москви митрополита. Москва перетворилась на духовний центр Русі.
Завдяки зростанню могутності Московської держави Іван III пішов на остаточний розрив з Ордою. У 1476 р. він відмовився сплачувати данину, а в 1480 р., коли хан Ахмед рушив на Москву військо, вивів йому назустріч своє. Тиждень стояли два війська на протилежних берегах річки Угри, не наважуючись розпочати битву. Це протистояння монгольських і московських військ дістало назву «Стояння на Угрі». Зрештою 11 листопада 1480 р. ханське військо відступило. Москва утвердила свою незалежність.