Параграф 3 гдз 7 клас всесвітня історія Гісем Мартинюк 2020

 

§ 3. Візантійська імперія


Запитання та завдання

2. Охарактеризуйте Візантійську імперію доби Юстиніана I.

За часів правління Юстиніана I (527-565 рр.) Візантійська імперія досягла вершини своєї могутності.
Параграф 3 гдз 7 клас всесвітня історія Гісем Мартинюк 2020


4. Які риси були притаманні розвитку Візантії за Македонської династії?

Доба правління імператорів Македонської династії (867-1081 рр.) стала часом розквіту Візантії. Наприкінці IX ст. Візантія розпочала активну діяльність, спрямовану на християнізацію сусідніх варварських племен. Проповідники Кирило і Мефодій створили слов’янську абетку й переклали Біблію церковнослов’янською мовою, що сприяло поширенню християнства серед слов’ян. У другій половині IX ст. Візантія розпочала тривалі війни за повернення втрачених територій. Найбільших успіхів у цьому досяг імператор Василій II Болгаробієць (976-1025 рр.). Василій II зробив Візантію наймогутнішою державою тогочасної Європи, але й спричинив її занепад, витрачаючи всі сили імперії на завоювання нових земель.


5. Чому епоху Комнінів називають «останнім століттям слави Візантії»?

У 1081 р. до влади у Візантії прийшов досвідчений воєначальник, який став імператором під ім’ям Алексій І Комнін (1081-1118 рр.). Він заснував нову династію Комнінів (1081-1204 рр.). Спершу Алексій прогнав від східних кордонів турків, а потім рушив проти норманів. Після перемог над норманами і печенігами у Візантійській імперії настав спокій. За часів правління сина Алексія Іоанна II Комніна (1118-1143 рр.) у Візантії загострилися відносини з Венецією. Колишнє союзне місто стало конкурентом імперії в торгівлі. Поки імперія вела наполегливу боротьбу, поряд із її східними кордонами посилився Румський султанат. У 1176 р. візантійська армія в битві з турками біля міста Міріокефалон була вщент розгромлена. Візантія втратила свої володіння в Малій Азії. Останнє століття слави Візантії минуло: вона припинила завоювання та на всіх своїх кордонах перейшла до оборони.

6. Які факти свідчать, що Візантія створила одну з найрозвиненіших культур епохи Середньовіччя?

За кількістю освічених людей Візантія набагато перевершувала країни Західної Європи завдяки розвиненій мережі шкіл, що були як безкоштовними, так і платними.
У першій половині IX ст. при імператорському дворі в Константинополі відкрили вищу школу.
Найвідомішими вченими Візантії були Іоанн Дамаскін, Михаїл Пселл, Никифор Влеммід, Феодор Метохіт. У IX ст. уславився вчений Лев Математик, один із засновників алгебри (він перший почав використовувати буквені позначення).
Візантія мала надзвичайно високий для свого часу рівень розвитку будівельної техніки. Про це свідчили численні кам’яні храми, палаци, громадські й приватні будівлі. Спорудити їх було можливо лише за умови досконалого володіння будівельною справою: умінням виготовляти міцну цеглу, якісний вапняний розчин, укладати цеглу, створювати монументальні бані тощо.
З архітектурою був тісно пов’язаний живопис. Візантійські майстри прикрашали стіни храмів фресками та мозаїками.