Параграф 4 гдз 7 клас всесвітня історія Гісем Мартинюк 2020

 

§ 4. Арабський халіфат


Запитання та завдання

2. Якими були природно-географічні умови Аравійського півострова та спосіб життя його населення?

Аравійський півострів поділяється на кілька різних за природними умовами областей. На його південному заході простягнувся Ємен із родючими землями, багатою тропічною рослинністю, де населення здавна займалося землеробством і садівництвом. Середина півострова – Неджд – величезне посушливе плоскогір’я, де можливе лише кочове скотарство. Життєдайну воду людям дають виключно криниці. Довга смуга вздовж Червоного моря – Хіджаз – придатна хіба що для землеробства в окремих оазах.
Більшість населення Аравійського півострова складали кочовики бедуїни, які розводили кіз, овець і верблюдів. Через Хіджаз, уздовж Червоного моря, пролягав старовинний торговельний шлях із Середземномор’я до Африки та Індії, на якому з’явилися великі центри торгівлі, що згодом перетворилися на міста, – Мекка, Ятриб та інші. Особливо велике значення мала Мекка, що виникла в головному місці зупинки караванів.


3. Як виник іслам і яку роль він відіграв в об’єднанні арабів?

Об’єднанню арабів сприяла поява нової релігії – ісламу (у перекладі з арабської – «покірність»). Людей, які сповідують іслам, називають мусульманами. Засновником цієї релігії став Мухаммад (570-632). Учні й послідовники записували слова Мухаммада, а після його смерті всі ці записи було зібрано в одну книгу – Коран («читання»). Основною релігійною вимогою Мухаммада до арабів була відмова від поклоніння різним племінним богам і визнання існування єдиного бога Аллаха. «Немає бога, крім Аллаха, і Мухаммад – пророк його» – головна релігійна настанова ісламу. Після вигнання з Мекки Мухаммад почав виступати за об’єднання всіх арабів у єдину громаду мусульман. У 630 р., після повернення пророка до Мекки, арабські племена здебільшого визнали владу Мухаммада та прийняли іслам. Цим завершилося організаційне перетворення громади мусульман у Медині на державне утворення.


4. Робота в парах. Порівняйте організацію влади у Візантійській імперії та Арабському халіфаті.

У Візантії влада належала імператору і була необмеженою. Влада імператора не була спадковою, його обирали вельможі та військові. В країні існував великий апарат державного управління, могутні армія і флот.
За формою державного устрою Арабський халіфат у період Омейядів та Аббасидів був відносно централізованою державою у вигляді східної деспотії, очолюваної халіфом.
Вона поділялася на головні області та провінції. За формою правління це була теократична монархія, сутність і зміст якої визначалися ісламом і незаперечним авторитетом глави держави – халіфа. Йому належала вся вища влада – законодавча, виконавча, судова. Він також вважався представником Аллаха на Землі та «заступником пророка».

5. Назвіть досягнення тогочасної арабо-мусульманської культури. Які з них, на ваш погляд, були найважливішими? Поясніть свою думку.

Параграф 4 гдз 7 клас всесвітня історія Гісем Мартинюк 2020