Параграф 13 гдз 7 клас всесвітня історія Пометун Малієнко 2020

 

§ 13. Походи вікінгів та їхні завоювання


1. Як називали воїнів середньовічної Скандинавії?

У VІІІ-ІХ ст. господарями північних морів Європи стали вікінги – воїни середньовічної Скандинавії, які брали участь у походах в інші країни. У Західній Європі їх називали «північними людьми» – норманами, а на Русі – варягами.


2. Що брали із собою в похід вікінги?

Під час походів надягали кольчугу та сталеві шоломи. Досі не доведено те, що вікінги носили шоломи з рогами, бо всі знайдені шоломи були округлими і лише ритуальні шоломи були у формі птахів та інших тварин. Над могилами своїх співвітчизників скандинави насипали кургани, у яких археологи знаходять останки людей, тварин, кораблі, предмети домашнього начиння й навіть санчата – усе, чим користувалися люди за життя.


3. Чим нормани відрізнялися від нормандців?

Нормани – це скандинави. Це ті, кого ми називаємо вікінгами. Нормандці в свою чергу були їх нащадками, але це ні в якому разі не вікінги. Це жителі півночі Франції, набагато ближчі французам, ніж скандинавам того часу.


4. Назвіть історичні джерела, якими послуговуються дослідники, вивчаючи добу вікінгів.

Знахідки археологів та ісландські саги – легенди про подвиги вікінгів – дозволяють нам відтворити зовнішній вигляд норманів. На знайдених каменях учені побачили зображення бородатих воїнів у гостроверхих шоломах і кольчугах, озброєних великими бойовими сокирами й мечами. Ісландські саги називають найхоробріших норманських воїнів берсерками. Ці люди присвячували своє життя служінню богу війни Одіну й вірили, що після загибелі в бою потраплять до його палацу на небі – Валгалли.


6. Охарактеризуйте результати нормандських завоювань.

Походи норманів дали могутній поштовх до утворення держав Північної Європи. Завдяки ним посилилася влада племінних вождів – конунгів. Крім завойовницьких походів, нормани здійснили багато географічних відкриттів. У 870-х рр. нормани з Норвегії відкрили й почали заселяти Ісландію – «Крижану країну», як назвали нові землі перші поселенці. У ІХ-Х ст. нормани розпочали заселяти острови північної частини Атлантичного океану. Сміливий мореплавець Лейф Еріксон («Щасливий») та його супутники близько 1000 р. досягли островів, розташованих поблизу узбережжя Північної Америки. Після походу нормани поверталися з награбованим на батьківщину, але з часом вони почали захоплювати і підкоряти своїй владі величезні території в різних частинах Європи й оселятися на них.