Параграф 21 гдз 7 клас всесвітня історія Пометун Малієнко 2020

 

§ 21. Вплив церкви на середньовічне суспільство


1. Коли і чому стався церковний розкол?

Християнська церква за європейського Середньовіччя впливала на всі сфери життя суспільства: брала участь в управлінні державами, допомагала світським правителям урегульовувати складні стосунки між людьми, опікувалася хворими, старими й сиротами, відкривала школи. Християнська релігія давала віруючим, особливо гнобленим, особисту розраду, адже майнова нерівність в їхніх уявленнях перетворювалась на рівність у гріхах і стражданні. Християнство об’єднувало народи і країни Європи навіть тоді, коли вони воювали між собою. Проте всередині самої церкви єдності не було. У 1054 р. церква остаточно розділилася на римо-католицьку та православну.


2. Що таке індульгенція?

Індульгенція (від латинського – «милість») – повне або часткове звільнення від покарання за гріхи.


3. Хто такі єретики?

Єретик – особа, що заперечує основи (канони) віровчення панівної церкви, віровідступник.


5. На основі прикладів з різних джерел: тексту підручника, документів та ілюстрацій – поясніть, чому в середньовічному суспільстві з'являлися єретики.

Однією з головних турбот людей середньовіччя була турбота про спасіння душі. Але люди бачили, що церква, проповідуючи покірність і відмову від земних благ, накопичила значні багатства й отримала величезну політичну владу. У середовищі ремісників, купців, рицарів, простих священиків і монахів, інколи навіть знаті, час від часу з’являлися люди, які замислювалися над суперечностями між євангельським ученням і повсякденною практикою. Вони доходили висновку, що церква навчає неправильно. Тільки повна відмова від багатств і влади може врятувати душу людини. Отже, єретиками ставали люди, які сумнівалися, що офіційне вчення церкви спроможне врятувати їхню душу, а також ті, хто прагнув більш справедливого соціального устрою. Таким чином, єресі набували як релігійного, так і соціально-релігійного спрямування.