Параграфи 11-12 гдз 7 клас всесвітня історія Пометун Малієнко 2020

 

§ 11-12. Світ середньовічного міста


1. Дайте визначення понять: «цех», «гільдія», «лихварство».

Цех – об’єднання середньовічних ремісників однієї або споріднених професій, поширені в містах Західної Європи, починаючи з ХІ–ХІІ ст.
Гільдія – об’єднання купців для захисту своїх інтересів та привілеїв.
Лихварство – це надання грошей у борг з умовою сплати відсотків при погашенні боргу.


2. Де з’явилися найперші середньовічні міста?

У X-XI ст. з’явилися міста й у Північній Франції, Нідерландах, Англії, Німеччині та інших державах. Так почався новий етап середньовічного суспільства – становлення та розвиток міст.

Параграфи 11-12 гдз 7 клас всесвітня історія Пометун Малієнко 2020


3. Що таке Магдебурзьке право?

Магдебурзьке право – це збірник законів, що виник у кін. XIII ст. із “Саксонського Зерцала” і магдебурзького міського шеффенського права. Це особливе міське право з’являється в Німеччині після ознайомлення німецьких імператорів, які здійснювали походи в Італію. Магдебурзьке право – право міст на самоврядування (м. Магдебург отримало самоврядування одним із перших і служило зразком для устрою життя міста).


4. Опишіть традиції середньовічних містян.

Жителі міст помітно відрізнялися від сільських не тільки заняттями. Вони по-іншому сприймали світ, були більш енергійними, покладалися переважно на свої сили і пишалися своїми успіхами. Вони значно більше знали про навколишній світ, були в курсі головних новин. Темп їхнього життя був вищим від сільського і не таким розміреним. Вони завжди поспішали, цінували час, не випадково, що перший годинник виник у місті. Жителі міст прагнули до успіху, намагалися розбагатіти, примножити те, що вони отримали в спадок. У містах зустрічалося чимало пройдисвітів, шахраїв, тобто таких людей, які за будь-яку ціну були готові здобути багатство. У їхньому розумінні багатство давало свободу, а свобода – найбільша цінність міста. Із часом нащадки жителів середньовічних міст змінили Європу і весь світ. Міські свята супроводжувалися карнавальною ходою з музикою та яскравими видовищами. А в день ушанування святого, якого вважали покровителем міста, яскраво вдягнені містяни несли запалені свічки, статуї святих, прапори й герби ремісничих цехів. Стіни будинків обов'язково прикрашалися килимами та гірляндами квітів. На сценах, створених просто неба, на ринкових площах виступали мандрівні артисти: жонглери, танцюристи, музиканти, акробати та фокусники.

6. Чому, на вашу думку, в Середні віки виникло прислів'я: «Повітря міста робить людину вільною»?

Середньовічні міста виникали на землях короля, світських чи церковних феодалів, тому вважалися їхньою власністю. Тиск із боку власників міст змушував городян боротися за свої права, домагатися міського самоврядування, встановлення комуни, нерідко зі зброєю в руках. Спочатку містяни обмежувалися суто економічними питаннями, вимагаючи скасування окремих, найобтяжливіших повинностей на користь феодала. Згодом містяни почали висувати й політичні вимоги – домагалися допуску до адміністративних посад, установлення самоврядування. Наприкінці XII – на початку XIII ст. в Німеччині, у місті Магдебург, було упорядковано Магдебурзьке право – звід норм, що врегулював права міст на самоврядування, власне судочинство, оподаткування та свободу містян у виборі занять. Зі зміцненням міст їх мешканці перетворилися на окремий стан. Здобувши свої права, містяни могли купувати чи орендувати земельні ділянки, мати свої садиби. Тепер вони могли заснувати цех, вільно торгувати, будувати млини, розробляти земельні надра тощо. Ці важливі привілеї поширювалися навіть на бідноту, хоча та здебільшого не платила податків і не мала права голосу на виборах до магістрату. У незалежному місті селянин, який втік від свого феодала і прожив у місті один рік і один день, теж ставав вільним.