Параграф 22 гдз 7 клас всесвітня історія Щупак Бурлака 2020

 

§ 22. Християнська церква у XI-XV ст. єретики і боротьба з ними


Запитання і завдання
Знаю і систематизую нову інформацію


1. Які історії доби Середньовіччя розповідають хмаринки слів? Поясніть зміст слів хмаринок. «Закодуйте» в хмаринки власні розповіді.

Стосуються історії християнської церкви в період Середньовіччя.
1. У ХІІ-ХІІІ ст. в середньовічній Європі виникають єретичні рухи, які були пов'язані з розквітом міст. Єретики виступали проти дорогих церковних обрядів, пишних богослужінь, багатих володінь та церковної десятини. Наприкінці ХІ ст. – початку ХІІ ст. на півдні Франції поширилася єресь так званих катарів, або альбігойців. Служителі церкви в усіх країнах переслідували єретиків і чинили жорстокі розправи над ними. У XIII ст. для боротьби з єретиками Папа створив особливий церковний суд – інквізицію, яку очолив Томас Торквемада. Інквізиція широко використовувала стеження і доноси. Обвинувачуваних ув'язнювали і катували, намагаючись «вирвати» в них визнання провини. Засуджених до смерті передавали до рук світської влади для аутодафе – оголошення вироку, а також його виконання, зазвичай прилюдного спалення на вогнищі.
2. Напрямом середньовічної християнської філософії була схоластика. Її головною метою було обґрунтування релігійних догм (вчень). Яскравим представником схоластики був Тома Аквінський. Філософію Томи Аквінського в 1879 р. рішенням Папи Лева ХІІІ було визнано основою католицького віровчення.


2. Поясніть поняття «схоластика». Хто був яскравим представником цієї християнської філософії?

Схоластика – метод навчання і наукового пошуку, який у Середні віки служив пізнанню світу і Бога.
Яскравим представником схоластики був Тома Аквінський (1225-1274 рр.). В основі людської добропорядності, на думку Томи Аквінського, лежить «закон природи». Він є в серці кожної людини і закликає уникати зла та творити добро. Доброчесне життя є запорукою досягнення вічного блаженства в потойбічному світі. Філософію Томи Аквінського в 1879 р. рішенням Папи Лева ХІІІ було визнано основою католицького віровчення.