Параграф 30 гдз 7 клас всесвітня історія Щупак Бурлака 2020

 

§ 30. Русь. Монгольська навала. Золота Орда


Запитання і завдання
Знаю і систематизую нову інформацію


1. Які версії походження слова «Русь» вам відомі?

Походження слова «Русь» достеменно не відомо, щодо цього є різні версії.
Є історики, які виводять походження слова «Русь» від назви сарматського племені роксолан. Слово «рокс» іранськими мовами означало світлий, білий, головний.
Натомість Нестор Літописець у ХІІ ст. писав, що назва «Русь» прийшла від варягів (або норманів, вікінгів). Плем’я естів (предки естонців) називало норманів-вікінгів-варягів Rootsi, а фіни – Ruotsi. Можливо, саме через ці мови до нас прийшло слово «Русь», яким і позначали сусідні народи предків сучасних шведів, норвежців, данців. У будь-якому разі руси другої половини ІХ – середини Х ст. були княжою дружиною, що складалася здебільшого з норманів-вікінгів-варягів.
Русь у X-XII ст. перебувала в межах сучасних Київської, Чернігівської, Житомирської, частини Черкаської, Полтавської, Сумської, Вінницької областей. Жителів цієї території, тобто представників племінних союзів полян, сіверян, деревлян, називали русами. З ХІІІ ст. Руссю, крім території сучасної Центральної і Північної України, називають і західноукраїнські землі. Приблизно у цей самий час словом «Русь» почали позначати й північні землі, які сьогодні входять до складу Росії.


2. Коли і ким була утворена військово-феодальна Монгольська імперія?

Наприкінці XII ст. у степах Центральної Азії утворилася могутня військово-феодальна Монгольська імперія. У 1206 р. ханом усієї Монголії було проголошено Темучина (Чингісхана) (1206-1227 рр.). Він здійснював завойовницьку політику, внаслідок якої у 1221 р. захопив Середню Азію і Хорезм, до 1227 р. підкорив північний Китай.


3. Як монголи завойовували Русь?

Параграф 30 гдз 7 клас всесвітня історія Щупак Бурлака 2020



4. Що ви знаєте про Золоту Орду?

Монгольська держава існувала в 1240-1502 рр. і включала степові території Східної Європи, Центральної Азії. Виникла на базі монгольських завоювань 1220-1240-х років. Центром Золотої Орди було Нижнє Поволжя, її столицею спочатку було місто Сарай-Бату (поблизу нинішньої Астрахані), з першої половини XIV ст. – місто Сарай-Берке (поблизу нинішнього Волгограда). У часи найбільшого розквіту Монгольська імперія включала землі від сучасної України до Китаю і Індії. Імперія була за суттю об'єднанням великої кількості окремих держав – царств, князівств, ханств, а також земель підконтрольних ордам (тобто державам-арміям степовиків-кочівників). На чолі Золотої Орди стояв хан із роду Батия, який вважався верховним сюзереном і власником землі. Для розв'язання найважливіших державних питань хани скликали курултаї – з'їзди з представників військово-феодальної знаті.

6. Чим відрізнялося управління Новгорода від управління інших князівств?

Новгород (що означало «Нове місто») до ХV ст. був великим і процвітаючим центром торгівлі й ремесла. Протягом ХІ – початку ХІІ ст. Новгородська земля входила до складу Русі. З настанням роздробленості Русі Новгород став незалежним від Києва. У 1136-1478 рр. існувала Новгородська боярська республіка з центром у Великому Новгороді. Верховну владу тут мало віче – збори всіх дорослих чоловіків. Проте насправді майже вся влада була в руках бояр. З них обиралися посадник (відав управлінням і судом), тисяцький (помічник посадника, командувач війська, який також відав судом серед купців) і навіть архієпископ. Архієпископ відав зовнішніми зв’язками республіки, державною казною, він же був контролером мір і ваги. Республіка не мала постійного війська. У разі великої війни збиралося народне ополчення, а віче запрошувало князя з дружиною.


7. Складіть план до пункту «Новгородська боярська республіка».

1. Заснування Новгорода
2. Заняття населення
3. Керівничі органи
4. Діяльність Александра Невського
5. Льодове побоїще
8. Виконайте тренувальну онлайн-вправу:
«Утворення Золотої Орди»

30 2