Сторінка 39 перевірте себе гдз 7 клас всесвітня історія Васильків Паршин Островський
Перевірте себе!
Орієнтуємося в історичному часі і просторі.
1. A. Чи міг би ромей, який проживав у період правління Юстиніана І, слухати проповіді Мухаммада? Чи міг би франк, який проживав у період правління Карла Великого, брати участь у битві біля міста Пуатьє?
Ромей, який жив за правління Юстніана (527-565) не міг слухати проповіді Мухаммада, оскільки пророк народився в 570 р. і почав проповідувати іслам близько 610 р., тобто вже після смерті Юстиніана. Франи, який жив Карла Великого (768-814), не міг брати участь у битві при Пуатьє 732 р., в якій франки зупинили арабську експансію в Європу.
Б. Скільки років Арабським халіфатом правили династії Омейядів, Абассидів?
Династія Омейядів правила Арабським халіфатом з 644 по 750 роки (106 років). Динамтія Абассидів була при владі з 750 по 1258 роки,(тобто 508 років).
2. Покажіть на мапі напрямки завойовницьких походів арабів та території, приєднані в результаті цих завоювань.
– На захід – Північна Африка, Піренейський півострів (сучасні Іспанія і Португалія), Південна Галія (Франція)
– На північ - Мала Азія, Кавказ.
– На схід – Персія, Середня Азія, Індія.
– На південь – Аравійський півострів, Єфіопія.
Працюємо з історичною інформацією.
3. Складіть запитання до тексту параграфа, починаючи їх такими словами:
1. Коли виник Арабський халіфат?
2. Що означає слово «іслам» у перекладі?
3. Хто був засновником ісламу?
4. Де розташована священна Кааба?
5. Звідки ми можемо дізнатися про звичаї русів?
6. Чому араби опиралися наверненню в іслам?
7. Як арабські вчені вплинули на розвиток медицини?
8. Який результат мав розкол на сунітів та шиїтів?
4. А. Упорядкуйте слова, що називають світові релігії, у хронологічній послідовності їх виникнення: іслам, буддизм, християнство.
1 Буддизм. 2. Християнство. 3. Іслам.
Б. Скажіть одним словом «намісник пророка». Складіть речення із цим словом.
Слово: халіф
речення: Після смерті пророка Мухаммада, його намісником став Халір Абу Бейр, який очолив мусульманську общину.
Виявляємо повагу до людей та громадянську активність.
5. А. Охарактеризуйте організацію влади в перших Арабських халіфатах.
Державу очолив Хадіф, який мав необмежену владу. Він вважався наступником пророка Мухаммада.
- Важливою була посада візира (першого міністра), якщо керував військом, чиновниками, виконував обов’язки халіфа за його відсутності).
- У провінціях правили еміри, підвладність яких халіфу обмежувалась даниною. Еміри призначали хакімів для управління дрібнішими територіями.
Б. Яка з десяти заповідей, що їх дотримуються християни, відповідає такому припису ісламу: «Немає ніякого божества, крім Аллаха, і Мухаммад – посланник Аллаха»? Поясніть свої міркування.
Відповідає перша з десяти заповідей християнства «Я Господь. Бог твій, нехай не буде тобі інших богів передо мною». Обидва приписи стверджують віру в єдиного Бога і забороняють поклонятися іншим божествам.
6. А. Сучасні українці послуговуються цифрами, що їх називають арабськими. Дослідіть їхню історію, скориставшись пошуковим сервісом «Ґуґл». Доберіть для свого повідомлення 2-3 ілюстрації.
Сучасні цифри (арабські) насправді були запозичені арабами в Індії.
- Індійці винайшли позиційну десяткову систему числення, де значення цифри залежить від її положення у числі.
- Араби перейняли і вдосконалили цю систему, ввівши знак нуля. Математик Аль-Хорезмі написав трактат про індійську арифметику.
- Через арабів індійські цифри потрапили в Європу, де їх стали називати арабськими. Вони поступово витіснили незручну римську систему числення.
Б. Індивідуально або в групах підготуйте навчальний міні-проєкт: «Коран – священна книга мусульман». Презентуйте результат своєї роботи в класі.
Коран – центральний релігійний текст ісламу, який мусульмани вважають одкровенням від Бога. Він складається зі 114 розділів (сур), які поділяються на вірші (аяти). Мусульмани вірять, що Коран був переданий пророку Мухаммаду через ангела Джибріла протягом 23 років, починаючи з 610 року.
Коран містить молитви, моральні настанови, історичні оповіді та обіцянки раю. Він відкривається короткою молитвою Аль-Фатіха, найбільш широко цитованим уривком. Кожна сура Корану (крім однієї) починається з басмами-звернення « В ім’я Бога милостивого, милосердного».
Коран ставить Мухаммада в кінець довгої низки пророків, яка почалася з Авраама. Хоча оповідь не є центральною в Корані, він включає історії Ноя Мойсея та Ісуса. Він визнає юдеїв і християн «людьми Писання».
Коран вважається мусульманами найважливішим чудом Мухаммада, доказом його пророцтва і кульмінації серії божественних послань.