Параграф 14 гдз 8 клас історія України Хлібовська Наумчук 2021


§ 14. Реєстрове козацтво


1. 1572 р. за дорученням короля Сиґізмунда II Авґуста було прийнято на державну службу і вписано до спеціального списку – «реєстру» 300 козаків. У 1578 році Стефан Баторій збільшив реєстр до 600 осіб. 1577 року з козацьким загоном Іван Підкова увійшов до Ясс і був проголошений молдовським правителем.


2. Реєстрове козацтво. Реєстрове козацтво звільняли від сплати податків і виконання всіх повинностей, крім обов’язкової військової служби на власні кошти, а за свою службу вони отримували право володіти землею, яку могли передавати у спадок.


3. Історичний портрет І. Підкови.
Іван Підкова – козацький кошовий отаман, молдовський господар (1577-1578). Мав рідкісну фізичну силу і надзвичайний зріст, запросто ламав руками підкови (за це запорожці прозвали його «Підковою»), міг зупинити віз, запряжений 6 кіньми, ухопивши його за заднє колесо, та був здатен волячим рогом пробити дубові ворота. На Запоріжжі Іван Підкова з'явився у 1556 році, привівши з собою цілий козацький полк. У поемі Іван Підкова – ватажок морського походу козаків. Це не відповідає історичним фактам. Він не брав участі в морських походах, але справді воював із Османською Портою.
На початку листопада 1577 року Іван Підкова почав боротьбу проти ставленика Османської імперії, молдовського господаря Петра. Козацьке військо розгромило загони Петра Мірчича, 30 листопада 1577 року визволило Ясси. Підкова був проголошений молдовським господарем. 1578 року війська Османської імперії ввійшли до Молдовського князівства. Польський сейм і король засудили Івана Підкову до смертної кари, і його стратили у Львові.
Шевченків образ історичного минулого ґрунтувався на народних уявленнях про Запорозьку Січ і козацтво, як вони склалися в народній пам'яті, переказах, піснях і думах, і відповідав настанові поета звеличити героїчну боротьбу народу за волю.