Параграф 16 гдз 8 клас історія України Хлібовська Наумчук 2021


§ 16. Походи козаків першої чверті XVII століття


1. Перші два десятиліття XVII ст. отримали назву доби героїчних походів українського козацтва, бо саме в цей період були здійснені вкрай сміливі морські походи проти Османської імперії. 1614 р. козацька флотилія із 40 чайок, очолювана гетьманом П. Конашевичем-Сагайдачним, здолала Чорне море, напала на Трапезунд і, рухаючись у західному напрямку, спустошила узбережжя. 1616 р. Сагайдачний із величезною флотилією зі 150 чайок та 7 тис. козаків розбив турецький флот під Очаковом, пішов на фортецю Кафа і взяв її в облогу.


2. Основу козацького війська складала піхота, озброєна ручною вогнепальною зброєю. При облозі фортець козаки використовували гуляй-город – пересувне польове фортифікаційне укріплення із дерев'яних парканних щитів з бійницями. Загалом козаки розробили власну тактику ведення бою в якій використовували – галас – козаки змішувалися з ворогом і кожен запорожець демонстрував у бою власну хоробрість і військову майстерність. Також козаки створили ефективну розвідку. Застосовували спеціальні розвідувально-сторожові підрозділи, які несли вартову службу в Степу і в разі небезпеки повідомляли про неї за допомогою системи димової сигналізації. Родзинкою козацтва були його здібності в саперній справі. Кожен козак крім рушниці та запасу харчів, повинен був мати сокиру, лопату, і все потрібне для того, щоб сипати вали. Для морських походів козаки використовували чайки – легкі маневренні човни.

3. Я вважаю, що успішність морських походів козаків була пов’язана з правильністю військової тактики, яку вони застосовували. Тому, що наприклад, для морських походів козаки зазвичай обирали осінній час, коли хмарні дні й темні ночі допомагали їм зненацька нападати на супротивників. Походи здійснювали на бойових суднах – чайках, які були швидкими і маневреними. Також гетьман П. Конашевич-Сагайдачний розробив нову тактику морського бою, яка поєднувала чітку взаємодію між основними, допоміжними силами флоту і розвідкою. Отже, підготовка війська і обрана ними тактика вплинули на те, що в першій половині XVII століття запорозьке козацтво перетворилося на силу, яка могла здійснювати успішні морські походи до Кримського ханства та Османської імперії.