Параграф 20 гдз 8 клас історія України Хлібовська Наумчук 2021


§20. Початок Національно-визвольної війни українського народу середини 17 століття. Богдан Хмельницький



1. Передумови і причини Національно-визвольної війни.


1. Розвиток економіки і торгівлі, стабільність політичного життя, припинення козацьких повстань.
2. Бо козаки перетворилися на потужну військову і політичну силу.
3. Збільшення панщини, свавілля магнатів і шляхти, додаткові повинності, релігійні утиски, заборона українцям займати високі посади, відкривати навчальні заклади.


2. Напередодні збройного виступу проти Речі Посполитої.


1. Привід – суперечка Б. Хмельницького з польським магнатом Д. Чаплинським за хутір Суботів (належав Хмельницькому).
2. Чаплинський наказав побити сина Б. Хмельницького, а потім спалив хутір і проголосив навколишні землі своєю власністю. Польський суд не відреагував на заяву Хмельницького і він змушений був вирушити на Запорізьку Січ.
3. Спочатку Богдан Хмельницький оволодів Микитинською Січчю.



3. Формування війська. Козацько-кримський союз


1. Б. Хмельницький розсилав універсали, в яких закликав населення вступати до лав козацької армії. Було налагоджено виробництво пороху, купівлю зброї та нобоїв.
2. Підтримкою кримського хана Іслам-Гірея ІІІ.
3. Проти Речі Посполитої.

 

Підсумуйте свої знання

3. Передумови, причини і привід до Національно-визвольної війни.

Передумови Національно-визвольної війни. Унаслідок збільшення на українських землях володінь польської шляхти селяни втрачали землю та ставали кріпаками. Багато хто з селян був незадоволений своїм життям і тікав до Запоріжжя. Серед козацтва посилювалося невдоволення ігноруванням владою його станових інтересів. Король та сейм Речі Посполитої не могли контролювати дії польської шляхти на українських землях, що призводило до свавілля поляків на українських землях. В сер. 17 ст. козацтво перетворилося на рушійну силу українського суспільства і прагнуло помститися за скривджених українців.

Причини Національно-визвольної війни. Становище селян було тяжким, вони мали відбувати панщину на користь свого госвподаря. Панщина на Наддніпрянщині досягла чотирьох днів на тиждень, у західних районах – шести. Крім панщини, селяни мусили виконувати й інші різноманітні натуральні та грошові повинності, а також працювати в маєтку феодала: лагодити греблі, возити дрова, білити полотно, стерегти панське майно. У містах українці були усунені від участі в міському самоврядуванні, а їхнє місце посіли іноземці. Посилилася політика насадження уніатства та католицизму, пересліду¬валося православ'я. Значно погіршилося також життя міщан і реєстрових козаків. Серед козацтва посилювалося невдоволення ігноруванням владою його станових інтересів.

Приводом до початку повстання, що переросло в Національно-визвольну війну, стала особиста кривда, заподіяна Хмельницькому чигиринським підстаростою Данієлем Чаплинським. Зі своїми слугами він пограбував та зруйнував родинний хутір Хмельницького Суботів, захопив його дружину та жорстоко побив малолітнього сина. Звернення Хмельницького до суду й навіть до короля з вимогами покарати нападника не мали результатів. Не знайшовши справедливості, він приєднується до козацької старшини.