Параграф 23 гдз 8 клас історія України Хлібовська Наумчук 2021

 

§23. Події 1650 – 1653 рр.


1. Перший молдовський похід. Відновлення воєнних дій.

1. Перший молдовський похід відбувся в 1650 р. Козаки здобули столицю держави Ясси. Господар Молдови Василь Лупул погодився на союз із Військом Запорозьким.
2. Річ Посполита.
3. Іван Богун в лютому 1651 р.

 

2. Битва поблизу Берестечка. Білоцерківський договір 1651 року.

1. На околиці містечка Берестечко на Волині.
2. Берестецька битва тривала з 18 по 30 червня 1651 року. Битва завершилася поразкою козаків.
3. Підписання Білоцерківського договору.


3. Батозька битва. Молдовські походи. Воєнна кампанія 1653 року.

1. Польське військо зазнало нищівної поразки. Після Батозької битви втратив чинність Білоцерківський договір.
2. В квітні 1653 року відбувся третій молдовський похід. В серпні 1653 року розпочався четвертий молдовський похід.
3. Іслам-Гірей III уклав союзний договір з Річчю Посполитою.


Підсумуйте свої знання

3. Данило Нечай та Іван Богун – це бойові побратими Богдана Хмельницького. Одними з найвидатніших військових діячів українського народу періоду боротьби проти шляхетської Польщі були козацькі лицарі Іван Богун та Данило Нечай – безмежної відваги воїни, талановиті полководці, блискучі майстри польових боїв. Вони здійснили чимало бойових подвигів, але найголовніше, завжди залишалися вірними українському народу.
В лютому 1651 р. 40-тисячне коронне військо на чолі з М. Калиновським пішло на Поділля. Нечай зі своїм полком (близько 3 000 осіб) кинувся йому назустріч. Завдяки раптовості та чисельній перевазі, полякам удалося повністю розгромити козаків, хоча коронне військо також зазнало значних втрат.
В ході битви під Берестечком І. Богуну довелося очолити козацьке військо і виводити його з оточення. Івану Богуну вдалося налагодити переправу через річку Пляшівку, і під покровом ночі більша частина війська вийшла з оточення. Вдалося врятувати також більшість гармат. Героїчно билися воїни, приблизно 300 козаків, котрі прикривали відступ. Хоча Берестецька битва була для козаків невдалою, вважати її цілковитою поразкою не можна. Козаки не капітулювали, значну частину армії було врятовано завдяки рішучим діям Івана Богуна.