Параграф 27 гдз 8 клас історія України Хлібовська Наумчук 2021

 

§ 27. Розкол Гетьманщини. Андрусівське перемир’я


1. Гетьманування Юрія Хмельницького.

1. Юрій Хмельницький. Підписав угоду з Московським царством.
2. Чуднівська кампанія.
3. Через Слободищенську угоду значна частина лівобережного козацтва відмовилася визнавати владу гетьмана й обрала наказним гетьманом Якима Сомка (1660-1663 роки).


2. Розкол Гетьманщини. Правобережний гетьман Павло Тетеря.

1. У 1663 році.
2. Закінчився поразкою.
3. Свавілля шляхти в козацьких землях, страта поляками відомих старшин – Івана Богуна та Івана Виговського призвели до незадоволення козаків.


3. Лівобережний гетьман Іван Брюховецький. Андрусівське перемир’я.

1. Іван Брюховецький.
2. 30 січня 1667 року було укладене Андрусівське перемир’я. Згідно його умов, війна припинялася на 13,5 років. Правобережжя мало відійти до Речі Посполитої, а Лівобережжя і місто Київ (на два роки) – до Московського царства. Запорозька Січ потрапляла під спільний контроль монархів обох країн.
3. Політика І. Брюховецького (податок на гетьманські потреби, зменшення кількості міст з магдебургзьким правом, проведення політики в інтересах козацької старшини), безчинства московських воєвод та їхніх вояків, призвели до антимосковського повстання 1668 року в Лівобережжі та Слобожанщині.


Підсумуйте свої знання

3. Я вважаю, що Гетьманщину розкололи. Це підтверджує факт підписання Андрусівської угоди між Московським царством і Польщею за спиною України про припинення війни. Умови сепаратного перемир’я викликали велике незадоволення серед українського суспільства. Андрусівський договір, порушивши умови Переяславської Ради (1654 р.) закріпив насильницький поділ української території на дві частини – Правобережну і Лівобережну Гетьманщину. Порозуміння Росії й Польщі за рахунок поділу території козацької держави спричинило зростання політичного впливу в українському суспільстві козацької старшини, яка спиралася на підтримку Османської імперії та Кримського ханства. Після 1667 р. поглибився внутрішньополітичний розкол в Україні.