Параграф 3 гдз 8 клас історія України Хлібовська Наумчук 2021


§ 3. Соціальна структура суспільства в XVI столітті


1. Перший Литовський статут 1529 р. узаконив поділ шляхетства на шляхту і магнатів. Другий Литовський статут 1566 р. збільшив обсяг прав службової шляхти, зрівнявши її з магнатами. Третій Литовський статут 1588 року регламентував норми судочинства, визначав права і привілеї шляхти. Василь Костянтин Острозький народився 12 лютого 1526 року в м. Турові, помер у віці 82 років 13 лютого 1608 р. в Дубно.


2. Мангати. Шляхта. Пани. Магнати володіли містами, містечками і величезними землями за спадковим правом, підпорядковувалися лише великому князеві й мали власні військові загони. Шляхта – привілейований панівний стан у Польщі, Литві, на українських та білоруських землях. Представники вищого прошарку шляхти без князівського титулу звалися панами.


3. Становище шляхи багато в чому залежало від їх походження. Так, шляхтичі, які сповідували католицьку віру мали більше прав і привілеїв ніж представники шляхти, які сповідували православ’я. Шляхтичі-українці підлягали полонізації і тільки після цього могли розраховувати на однакові права з шляхтичами-поляками.