Параграф 30 гдз 8 клас історія України Хлібовська Наумчук 2021

 

§ 30. Слобідська Україна й Запорожжя (Військо Запорозьке Низове) в останній чверті XVII століття


1. Слобожанщина.

1. Московському царству.
2. Українцям дозволяли користуватися правом займанщини (обирати для володіння будь-які вільні землі) і жити там за козацьким звичаєм: створювати полки і сотні, користуватися власним судочинством, не сплачувати податки. Поселенці мали визнати зверхність московського царя і захищати край від набігів з півдня.
3. Харківський, Сумський, Охтирський, Ізюмський та Острогозький полки.


2. Запорозька Січ у другій половині XVII століття.

1. Створена – 1652 р. Через те, що після укладання Зборівського та, особливо, Білоцерківського договору відносини між гетьманом і запорожцями стали напруженими, оскільки більшість низових козаків опинилася поза реєстром.
2. На Січі перебували ті, хто не бажав коритися суворій дисципліні гетьманів. Сюди стікалася козацька голота, а також ті, хто зазнав кривд від козацької старшини.
3. За умовами Андрусівського договору Чортомлицьку Січ підпорядкували Московському царству й Речі Посполитій, а, згідно з Вічним миром 1686 року, вона опинилася під контролем Московського царства.


3. Господарство Запорожжя. Кошовий отаман Іван Сірко.

1. Промисли (полювання, рибальство, бортництво), скотарство, торгівля.
2. Військові походи.
3. Іван Сірко 15 разів обирався кошовим отаманом, провів близько 55 битв і лише кілька програв.


Підсумуйте свої знання

3. Починаючи з другої половини XVI ст., а особливо з 30-х рр. XVII ст. Слобожанщину почали поступово заселяти селяни й козаки з Лівобережної та Правобережної України, які тікали від польсько-шляхетського гноблення. Масове переселення на Слобожанщину українського населення розпочалося в другій половині XVII ст. і було пов’язано з добою Руїни. Засновані на нових землях поселення звільнялися від податків і тому називалися слободами (звідси й назва Слобідська Україна). Права українських поселенців закріплювалися царськими жалуваними грамотами. У 50-х рр. XVII ст. царський уряд сформував з українських переселенців козацькі слобідські полки. Полки були як військовими козацькими підрозділами, так і адміністративно-територіальними одиницями.
Царський уряд використовував українських переселенців для господарського освоєння та охорони південних кордонів Московської держави від нападів кримських і ногайських татар, забезпечував їх зброєю, продовольством, зберігав за переселенцями козацькі привілеї та самоврядування.
Колонізація Слобожанщини була зумовлена воєнними подіями другої половини XVII ст. До кінця століття тут існували десятки міст і містечок, сотні сіл. Поряд із сільським господарством у них успішно розвивалися ремесла, промисли й торгівля.