Параграф 31 гдз 8 клас історія України Хлібовська Наумчук 2021

 

§ 31. Гетьманщина в часи Івана Мазепи


1. Іван Мазепа: здобуття гетьманства та внутрішня політика.

1. В 1687 р. новим гетьманом обрали генерального осавула Івана Мазепу. Це сталося після усунення від гетьманства Івана Самойловича.
2. Іван Мазепа докладав зусиль до об’єднання українських земель, розбудови козацької держави за європейським зразком. Йому вдалося зміцнити гетьманську владу. І. Мазепа роздавав заможним старшинам посади та маєтки (землю), збирав не загальні, а тільки старшинські ради. Він запрошував до своєї адміністрації дітей впливових старшинських родин, щоб вони, виконуючи різні доручення, готувалися до управління державою в майбутньому. Гетьман заборонив забирати в козаків землю та перетворювати їх у селян, а також вимагати від селян відробітків більше, ніж два дні на тиждень. Іван Мазепа підтримував освіту, науку, книгодрукування.
3. Освоювалися запустілі та раніше не оброблювані землі, зростали вже існуючі та засновувалися нові населені пункти. Розвивалися промисли, ремесла, торгівля. За містами зберігали магдебурзьке право.


2. Зовнішня політика Івана Мазепи.

1. В невдалому другому Кримському поході, у війні проти Османської імперії, Північній війні.
2. Як військову силу (українці мали власним коштом споряджати не тільки козацькі полки, а й утримувати царську армію), на важких земляних роботах.
3. В 1704 році, коли Іван Мазепа придушив повстання під проводом Семена Палія на Правобережжі.


3. Північна війна і Україна.

1. В жовтні 1708 році було укладено шведсько-український союз. До Івана Мазепи в березні 1709 року приєднався кошовий отаман Кость Гордієнко з 8-тисячним загоном запорожців.
2. 27 червня 1709 року під Полтавою відбулася вирішальна битва Північної війни. В ній шведсько-козацьке військо зазнало цілковитої поразки.
3. 2 листопада 1708 року за наказом царя було знищено гетьманську столицю Батурин. Загинули всі жителі міста – близько 3 тисяч осіб. У травні 1709 року зруйновано Чортомлицьку Січ. В 1708 році Петро І проголосив Івана Мазепу зрадником; організував гоніння на людей, які мали хоч якісь стосунки із гетьманом. У них відбирали маєтки, їх відправляли до Сибіру, страчували.


Підсумуйте свої знання

3. «Іван Мазепа – патріот свого народу»

Початок 18 ст. ознаменувався продовженням напруженої боротьби українського народу за своє визволення. Для мене І. Мазепа – патріот свого народу. Гетьман намагався зробити з України європейську державу, підняти й зміцнити значення й престиж гетьманської влади. Жодний із попередників не зробив так багато, як Мазепа для розвитку культури та духовності українського народу. Загалом гетьман дбав про інтереси всього народу, всієї країни.
В зовнішній політиці дії І. Мазепи були спрямовані на пошуки оптимальної формули збереження української автономії в умовах Північної війни. Гетьман пішов на союз зі Швецією, бо намагався за допомогою армії Карла XII позбутися влади московського царя над Україною.
Я вважаю, що І. Мазепа завжди був і залишається патріотом, перед яким стояло завдання забезпечення територіальної цілісності та незалежності України, перш за все від Речі Посполитої та Московщини. Хоча гетьману і не вдалося перемогти Петра І, про те він вклав у душу української нації дух боротьби за національне визволення.