Параграф 34 гдз 8 клас історія України Хлібовська Наумчук 2021

 

§ 34. Конституція Пилипа Орлика


Практична робота № 4

Завдання 1. Устрій – республіка. Відносини з іншими країнами - шведський король мав титулуватися «постійним протектором України», «Пактами... » також передбачалось залучення шведського короля для укладання угоди з Московщиною, де «…було передбачено як повернення після закінчення війни на свободу полонених, що перебувають у Московському Царстві, так і справедливе відшкодування всіх збитків, заподіяних Україні збройною силою, котрі наробило на Вкраїні московське військо»; у відносинах з Річчю Посполитою мали дотримуватися уже укладених документів.


Завдання 2. Законодавча влада надається Генеральній Раді, що виконує роль парламенту, до якої входять генеральні старшини, цивільні полковники від міст, генеральні радники (делегати від полків з людей розважливих і заслужених), полкові старшини, сотники та представники від Запорозької Січі. Найвищу виконавчу владу мав гетьман, влада якого була довічною, та Генеральна Старшина. Судова влада належала військовому генеральному суду.


Завдання 4. В Конституції Орлика абсолютно існує розподіл на три гілки влади. Цей розподіл в юридичній думці Європи виникне за кілька десятиліть і буде пізніше обґрунтований визначними діячами Франції в роки подій Великої Французької революції. Конституція захищала права і вольності запорожців, встановлювала кордони України в межах Зборівського договору 1649 року. Гетьман мав захищати цілісність території, а король Швеції виступав протектором України. Затверджувався статус православ’я як головної релігії. Конституція мала і соціальну спрямованість – щоб людям військовим і посполитим «не чинились тяготи і… здирства». Окремо Орлик потурбувався про старих козаків, вдів, сиріт і «людей убогих».
Орлик був попереду часу, тому він розглядав цю Конституцію як фундамент устрою для українського народу.