Параграф 35 гдз 8 клас історія України Хлібовська Наумчук 2021

 

§ 35. Наступ Російської імперії на автономію Гетьманщини


1. Гетьман Іван Скоропадський

1. Цар не уклав з ним договору, який би підтверджував давні права Гетьманщини, а надіслав «Решетилівські статті» у формі указу. При гетьмані перебував царський представник Андрій Ізмайлов, він стежив за гетьманом і старшиною, мав право втручатися в міжнародні, майнові, управлінські справи Гетьманщини.
2. Резиденцію гетьмана перенесли ближче до російського кордону – в місто Глухів, де розташували два московські полки; українським купцям дозволяли вивозити зерно в Європу тільки через російські північні порти; мито з російсько-українського кордону надходило до царської казни; козаків часто залучали до будівництва фортець, каналів, доріг по всій Росії; заохочувався переїзд до Петербурга і Москви українських науковців та діячів культури; було заборонено друкувати українські книги, окрім церковних; з монастирів до Росії вивезли рукописні і друковані книги.
3. Тому що для посилення контролю над Гетьманщиною Петро І ще за життя Івана Скоропадського 29 квітня 1722 року створив першу Малоросійську колегію.


2. Малоросійська колегія і наказний гетьман Павло Полуботок

1. Звузила
2. Вона здійснювала управління Гетьманщиною, збирала податки в царську казну, контролювала Генеральну військову канцелярію, розселяла російських солдатів та розглядала скарги від населення на діяльність місцевих органів влади та судів.
3. Через подання царю Коломацьких чолобитних.


3. Гетьман Данило Апостол. «Правління гетьманського уряду»

1. Російська держава готувалася до нової війни з Османською імперією, тож їй була потрібна підтримка козацького війська.
2. Гетьман впорядкував торгівлю – відновив пряму торгівлю з країнами Європи; у 1729-1730 роках провів «Генеральне слідство про маєтності» – повернув у державну власність незаконно захоплені землі; здійснив реформу фінансів – встановив точний бюджет (розподіл коштів) прибутків і витрат; удосконалив порядок судочинства – сільські і сотенні суди ставали колегіальними, а полкові ділилися для розгляду важливих та дрібних справ; розпочав укладення кодексу законів – «Прав, за якими судиться малоросійський народ»; дещо зміцнив владу гетьмана – відновив право самостійно призначати генеральну старшину та полковників, зменшив кількість царських полків у Гетьманщині до шести, повернув під владу гетьмана Київ.
3. «Правління гетьманського уряду» діяло в інтересах Російської імперії. Урядники були націлені на русифікацію населення Гетьманщини. Завдання «Правління...» полягало в ефективному постачанні російської армії людськими та матеріальними ресурсами з України під час нової російсько-турецької війни.


Підсумуйте свої знання

3. Параграф 35 гдз 8 клас історія України Хлібовська Наумчук 2021