Параграф 36 гдз 8 клас історія України Хлібовська Наумчук 2021

 

§ 36. Ліквідація Гетьманщини та козацького устрою на Лівобережжі й Слобожанщині


1. Кирило Розумовський – останній гетьман України

1. В умовах чергової війни з Османською імперією та королівством Пруссією.
2. Гетьман - відбудував Батурин, куди переніс столицю; розбудував Глухів, що залишився гетьманською резиденцією; налагодив діяльність старшинської ради, яка управляла Гетьманщиною за відсутності гетьмана; самостійно призначав полковників та роздавав землю у приватну власність. Імператриця - заборонила здійснювати самостійну зовнішню політику та призначати полковників і генеральну старшину без її згоди, встановила контроль над українськими фінансами.
3. Здійснюючи судову реформу, він поділив Гетьманщину на 20 судових повітів. У кожному було відкрито земські суди для вирішення цивільних справ, підкоморські – для розгляду земельних спорів та Гродські – для розгляду кримінальних справ. У результаті військової реформи було створено регулярні (постійні) полки, введено уніформу для козаків та однакове озброєння (спис, шабля, рушниця). Відбулися й освітні зміни, зокрема гетьман запровадив обов’язкове навчання козацьких дітей.


2. Ліквідація гетьманства та козацького устрою в Україні

1. Вона прагнула зміцнення Російської імперії, перетворення її на централізовану державу.
2. 10 листопада 1764 року.
3. упродовж 1764-1765 років.


3. Друга Малоросійська колегія

1. Друга Малоросійська колегія ліквідувала Генеральну військову канцелярію та Генеральний військовий суд. Протягом 1765-1769 років під керівництвом Петра Румянцева було здійснено «Генеральний опис Малоросії» – перепис населення, майна та земель.
2. Катерина II не очікувала активності від депутатів, які почали критикувати існуючий лад і в 1768 році розпустила комісію під приводом війни з Османською імперією.
3. У 1783 році Катерина II на Лівобережжі та в Слобожанщині запровадила кріпосне право, згідно з яким селянам було заборонено переселятися з місць останньої ревізії і на яких поширилося російське законодавство, що дозволяло їхній продаж, обмін на майно і можливість заслання в Сибір та на каторжні роботи без права судового оскарження дій поміщика. У 1785 році козацьку старшину зрівняли у правах з російським дворянством.


Підсумуйте свої знання

3. «За правління Катерини II Російська імперія посилила наступ на автономію Гетьманщини».


• У 1763 році козацька старшина звернулася до Катерини II з «Проханням малоросійського шляхетства і старшин разом з гетьманом про відновлення колишніх прав Малоросії». Серед іншого, у «Проханні...» йшлося про закріплення права на спадкове гетьманство за родом Розумовських. У відповідь на те звернення Катерина II змусила гетьмана в 1764 році відмовитися від влади. У Маніфесті від 10 листопада 1764 року вона повідомила про добровільне зречення Кирила Розумовського та про ліквідацію гетьманства.

• Відтак, упродовж 1764-1765 років у Слобідській Україні взагалі було скасовано полково-сотенний устрій, козаків перетворено на так званих «військових обивателів» і створено Слобідсько-Українську губернію.

• Для управління землями колишньої Гетьманщини було створено другу Малоросійську колегію (1764-1786 роки) у складі 4 російських чиновників, 4 козацьких старшин та голови – графа Петра Румянцева. Друга Малоросійська колегія ліквідувала Генеральну військову канцелярію та Генеральний військовий суд. Окрім того, до Петербурга було вивезено гетьманські клейноди, військові печатки, прапори. Це стало символом ліквідації української автономії.

• У 1781 році було видано царський указ про скасування полково-сотенного устрою на території колишньої Гетьманщини.

• У 1783 році Катерина II на Лівобережжі та в Слобожанщині запровадила кріпосне право.

• У 1785 році козацьку старшину зрівняли у правах з російським дворянством. Так було остаточно ліквідовано рештки української автономії.