Параграф 38 гдз 8 клас історія України Хлібовська Наумчук 2021

 

§ 38. Включення Кримського ханства та Північного Причорномор’я до складу Російської імперії


1. Кримське ханство поміж двох імперій

1. Підписанням Кючук-Кайнарджійського мирного договору.
2. Російська імперія отримала землі між Дніпром та Південним Бугом, кілька османських фортець, набула права безперешкодного плавання російських кораблів по Чорному морю.
3. На територію Криму були введені російські війська, протягом 1778-1779 років Катерина II організувала відселення вірмен та греків з Криму.


2. Ліквідація Кримського ханства

1. В 1783 році.
2. Згідно з ним, до Російської імперії відійшли території між Південним Бугом та Дністром, Османська імперія визнала приєднання Криму до російських володінь.
3. Українські землі були найближчим тилом російської армії, тож сповна відчули тягар війни. З місцевого населення формувалися полки. Українці під примусом і, часто безкоштовно, постачали армію продовольством, боєприпасами, зброєю. Неодноразово кошти на російські «воєнні потреби» вилучали в українців.


3. Колонізація південноукраїнських земель

1. Наслідки – поява нових міст, які стали центрами промисловості і торгівлі; зростання населення; пожвавленню міжнародної торгівлі Росії.
2. Земельні наділи роздавали на пільгових умовах бажаючим, тимчасово звільняючи їх від податків, окремих повинностей та військової служби.
3. Створено Новоросійську губернію з центром у Новоросійську (згодом Катеринослав, нині Дніпро). Губернія поділялася на повіти. Управління губернією здійснював губернатор, а повітами – справники, які призначалися імператором. На початку XIX століття губернію було реорганізовано в Новоросійське генерал-губернаторство.


Підсумуйте свої знання

3. «Війни з Османською імперією в 1768-1774 та 1787-1791 роках Російська імперія провела за участю українських військ і на українські кошти».

• У війні Росії з Османською імперією запорожці брали активну участь. До запорозького війська у складі російської армії входило 7,5 тис. кінних і 5,8 тис. піших козаків.
• Під час війни 1787-1791 рр. у бойових діях брало участь Чорноморське козацьке військо.
• З місцевого населення формувалися полки.
• Українці під примусом і, часто безкоштовно, постачали армію продовольством, боєприпасами, зброєю. Неодноразово кошти на російські «воєнні потреби» вилучали в українців.
• українців залучали до будівництва мостів, переправ, фортець.